deelde zware straffen uit. Twee voorbeel den: a. vier jaar opsluiting voor Maria Start mans, 21 jaar, die enige vrouwenkle ren had gestolen uit een huis waarvan de bewoners afwezig waren; b. zes jaar opsluiting voor Cornelis Willemsen, bijgenaamd "Kees de matroos", met als bijkomende straf "strenge geesseling". In de zomer van het jaar 1810 werd het signalement - in een gedrukt stuk - ver spreid van Jan Hiddes, 35 jaar, omdat hij door het Departementaal Gerechtshof van Gelderland wegens overspel voor de tijd van drie jaar werd verbannen uit de provincies Gelderland en Overijssel. Hoewel tijdens de Bataafse republiek en ook in het Koninkrijk Holland - van 1806-1810 - maar weinig belangstelling bestond voor jury-rechtspraak, werd in 1811 door de Franse overheid deze vorm van rechtspraak (deels door gewone bur gers) toch ingevoerd. Dat bleef zo tot de aftocht van de Franse bezetters. In het Arnhemse Hof van Assisen fungeerde een jury van 1811-1813. Omdat ook Zutphen onder het Arnhemse Hof ressorteerde, kan over dit hof nog het volgende worden vermeld. Van 1811 1813 moesten voor dit hof 123 personen terechtstaan. Van hen zijn 107 personen voor een jury verschenen. Het verschil zit hem in het feit, dat in een strafzaak met een voortvluchtige verdachte geen jury optrad. Dat lag ook voor de hand omdat de taak van de jury uitsluitend daarin be stond dat men moest oordelen over de vraag "schuldig of onschuldig". En daar voor moet men wel de verdachte te zien krijgen en kunnen horen. De hoogte van de straf werd - als de verdachte schuldig werd bevonden - door de leden van het hof (dat waren juristen) bepaald. In 1811 hield het hof zes zittingen, in 1812 twee, zoals ook in 1813. De naam "Jury" werd ontleend aan de eed die de juryleden moesten afleggen met opgeheven hand. Die eed eindigde met de woorden "Je Ie jure" dat zweer Een 20e-eeuwse foto van de stad Zutphenal eeuwen stad van justicie'. Op deze foto zijn goed de contouren van de oude stad te zien. (Foto: Wijnhuisfonds Zutphen) 62 x I

Zutphen (vanaf 1982) | 1997 | | pagina 16