Mr Th.L. van der Veen mét jury (1811 -1813) - zonder jury (1 Tijdens de Bataafse republiek (1795 1806) werd er op vrij grote schaal "ge dokterd" aan de rechtspraak. Dat was mede een gevolg van de Franse Revolu tie, waardoor de machtsverhoudingen gingen veranderen. Onder invloed van Frankrijk werd in het jaar 1806 het Koninkrijk Holland ge vormd met als koning "Lodewijk Napo leon", een broer van keizer Napoleon. Dat feit had al snel ingrijpende gevolgen voor wetgeving en rechtspraak. Voorheen was de rechtspraak een zaak en een taak van het plaatselijk bestuur geweest. Ook in Zutphen. In plaats van een schout of baljuw ging een landelijk georganiseerd Openbaar Ministerie de delicten vervol gen. Het koningschap van Lodewijk Napoleon was van korte duur omdat in het jaar 1810 het Koninkrijk Holland in twee fa sen bij het Keizerrijk Frankrijk werd inge lijfd. In april 1810 volgde de inlijving van het grondgebied ten zuiden van de Waal, de Merwede en het Hollands Diep. Die gebieden gingen drie departementen vor men met als hoofdplaats Den Bosch, Ant werpen en Middelburg. Drie maanden nadien volgde bij decreet van keizer Na poleon de inlijving van de overige gebie den, waaraan ook nog werd toegevoegd het oostelijk van de Dollard gelegen ge bied van Oost-Friesland, waarin de ste den Emden, Aurich en Jever waren gele gen. Vanaf 1810 zag de organisatie van de rechterlijke macht er als volgt uit: a. In Parijs een Hof van Cassatie taak: toetsen van vonnis van lagere rechters en vormvoorschriften waarna vernietiging en terugverwijzing kon volgen 3-1838) b. In Den Haag een Keizerlijk Gerechts hof taak: hoger beroep in civiele zaken en strafzaken c. In alle hoofdplaatsen van departemen ten een Hof van Assisen taak: berechting van strafzaken waarin het Openbaar Ministerie werd waarge nomen door een procureur-crimineel; door een groep van twaalf burgers werd een jury gevormd die van het Hof deel uitmaakte d. In 34 gevormde arrondissementen werden rechtbanken van eerste aanleg gevormd. Elk departement werd in ar rondissementen onderverdeeld. taak: civiele zaken en strafzaken, die niet door een Hof van Assisen werden berecht e. In elk kanton werd een vrederechter benoemd, waarbij elk arrondissement in kantons werd onderverdeeld. Er werden 220 kantons gevormd. De vrederechter behoefde geen jurist te zijn (taak: lichte strafbare feiten en kleine civiele zaken). Tijdens deze inlijving werd voor advoca ten een "lijst" (tableau) ingevoerd waarin advocaten werden ingeschreven, wat he den ten dage nog steeds zo is. Voor be- hoeftigen, die rechtshulp nodig hadden, werd een Bureau van Consultatie opge richt. Voor advocaten gold een stage van drie jaar, wat ook thans nog het geval is. Gedurende het bewind van koning Lode wijk Napoleon fungeerde in Gelderland te Arnhem een Departemententaai Ge rechtshof, als voorloper van het Hof van Assisen, dat na de inlijving bij Frankrijk in Arnhem ging functioneren. Dit gerecht 61 Het Hof van Assisen Arnhem

Zutphen (vanaf 1982) | 1997 | | pagina 15