w V werd de doodstraf, zoals ook de hande lingen van de scherprechter, opnieuw als twijfelachtig beschouwd. Uit deze tijd da teert ook de dubbele moraal: dat men aan de ene kant, op grond van een zoge naamde afschrikking executies verlangde, terwijl men aan de andere kant de uitvoe ring hiervan wel verachtte! Tot 1464 had Zutphen nog geen eigen scherprechter in dienst en moest zo 'leentjebuur" spelen bij andere steden (Arnhem 1450, Deventer 1454, Nijmegen 1457). De eerste eigen scherprechter was wel "Meister Peter" in 1464. Dit dienst verband zal niet lang geduurd hebben; de toenmalige scherprechters beperkten hun dienstverband vaak tot enkele kortston dige optredens. Het grote verloop onder deze "dienaeren vande justitie" hing vooral samen met hun betrouwbaarheid en vakmanschap48. Vanaf 1595 kwam hier verandering in. Toen werden er te Zutphen uitsluitend nog scherprechters aangesteld, die uit bekende scherprech- tersfamilies stamden. Zo verzekerde men zich van betrouwbaarheid en ervaring. Deze families waren vaak aan elkaar verwant en vormden zo typische scherp- rechtersdynastieën5''. Een complete chro nologische lijst van de Zutphense scherp rechters vanaf 1595 is opgenomen in bijlage A. Om een "criminele capitale executie" te bekijken, trokken de toeschouwers mas saal naar de gerechtsplaats. Zowel jong als oud. Dit massapubliek was zeer kri tisch. Een ondeskundig uitgevoerde exe cutie leidde zonder meer tot onrust of ontslag. Het Zutphense schavot had eigenlijk geen vaste plaats, soms was dit op "s-Gravenhof of op de Mars, dan weer voor het Wijnhuis Vreden of op de Vis markt40. De tortuur, ook wel "quad- of scherperexamen" genoemd, vond meestal plaats in de Apenstert, de stadsgevangenis in een muurtoren aan de Berkel in de Barlheze41. Bij de uitvoering van een ver hoor met tortuur ging het niet alleen om het verkrijgen van een bekentenis, maar mocht de verdachte zeker niet overlijden 29 c "H 1

Zutphen (vanaf 1982) | 1997 | | pagina 7