Kleemann opgevolgd, maar deze werd al weer spoedig naar Zwolle "beroepen"29. In april 1670 vroeg de ons bekende Wil lem Jacobs (nu als stads-"reijnmaecker") negen gulden vergoeding aan, voor "het los maecken van het secreet aen het scherprichtershuis"30. Waarschijnlijk had Philipp zijn woning, bij zijn vertrek naar Groningen, niet al te netjes achtergelaten! Al kort na PhiIipp"s aanstelling te Gronin gen overleed daar (eind 1 672/begin 1673) zijn vrouw Elsken. In dezelfde tijdsspanne overleed in Leeuwarden mr. Valentijn Adam (scherprechter voor de provincie Friesland 1658-1673). In de aanstellingsakte voor de nieuwe Friese scherprechter d.d. 4-3-1673 wordt Phi lipp als opvolger van Valentijn genoemd. Echter zijn naam werd weer doorgehaald en veranderd in Hans Kahle (CalIe)31Mo gelijk was er bij deze benoeming tussen Philipp en Valentijns weduwe een on overkomelijk geschil gerezen, want direkt hierna hertrouwt Philipp met Epke Ipens (Klingius) en blijft verder aan als scherp rechter te Groningen. Epke is geen scherprechtersdochter en woonde moge lijk al sedert juni 1670 als dienstmaagd in de scherprechterswoning. Het werd geen gelukkig huwelijk, want op 8 juli 1686 vroeg Epke scheiding van haar man aan en "iets van sijn tractement, tot haer on derhoudt". Philipp werd nu geordonneerd om zijn vrouw weer in zijn huis op te ne men, daar ze anders "van malcanderen sullen worden gesepareert" en Epke hier bij de helft van zijn tractement zal ont vangen32. De ruziënde echtelieden bleven echter niet lang verenigd, want op 13 juni 1688 komt Philipp van Gorcum te overlij den. Kort voor zijn overlijden werden nog de glazen (ruiten) in de scherprechters woning "uitgeslagen" en weer hersteld33. Epke wordt als weduwe nog het laatste (kwartaals-)tractement van de scherprech ter toegewezen en mag tot Allerheiligen in de scherprechterswoning blijven wo nen. Als nieuwe scherprechter te Gronin gen wordt nu op 7 september 1688 Phi- lipps zoon Dirk van Corcum (*1659/+1 726) benoemd34. Deze wordt echter op 19 januari 1 694 wegens "sijn quade comportementen"(!) weer uit zijn functie ontheven35. De (Zutphense) scherprechter Eeuwenlang deelde men de mening, dat inbreuk op de bestaande rechtsorde al leen door afschrikking kon worden ge keerd. In vergelijking met nu werd er vroeger dan ook zeer streng gestraft. Men had de keuze uit talrijke lijf- en doodstraf fen, zoals brandmerken, geselen, vermin ken, ophangen, wurgen, onthoofden, rad braken, enz. enz. Hoewel deze executies zeker niet iedere dag plaatsvonden, wa ren dit voor onze voorouders gebeurtenis sen, die gewoon tot hun normale leven behoorden. Ook van overheidswege werd het openbare karakter van deze executies zoveel mogelijk bevorderd. Dit vooral "tot een exempel ende afschrik". Genoemde vonnissen werden voltrokken door de scherprechter. Bij het horen van de naam scherprechter, denkt men ook nu nog vaak aan een bruut en geweten loos mens, die wegens zijn verwerpelijk beroep veracht en gemeden werd. Vooral oude publicaties zijn hier debet aan. Re cente studies en publicaties bewijzen echter het tegendeel36. De scherprechter was veelmeer een beëdigd en achtens waardig justitieambtenaar, in dienst van een stad of provincie. De strafexecutie was zijn opgedragen taak en diende tot handhaving van de rechtsorde. Het is daarom ook begrijpelijk, dat menige scherprechter zich een autoriteit achtte. Officieel werd hij dan ook wel "Meester van den Scherpen Zwaarde" of "Execu teur van den Scherpe (of Criminele) Ge richte" genoemd37. In de late Middeleeuwen werd het scherprechtersberoep op grond van het christelijk verbod tot doden nog vaak als een zonde beschouwd, echter vanaf de 16e eeuw gold op basis van hetzelfde christendom de strafjustitie meer als een wil van God en zodoende ook rechtvaar dig. In de 18e eeuw dan, onder invloed van de leerstellingen van het natuurrecht, 28

Zutphen (vanaf 1982) | 1997 | | pagina 6