hun woning terug19. De rust lijkt wederge keerd, althans de bronnen zwijgen nu. Het bericht, dat de scherprechter van Zut- phen mogelijk ge retireert" was, had zich snel verspreid. Op 29 december 1663 meldde zich Hendrick Leijmari Klee- mann/Clemant), schoonzoon van de scherprechter van Kampen. Hem werd echter medegedeeld, dat de functie nog niet vacant was. Wel werd hij "gerecom mandeerd en zou later bij het vertrek van Philipp in 1670 alsnog aangesteld wor den20. Tijdens zijn beschuldiging van "ehebreuck", liep Philipp op 23 januari 1664 nog wel een lucratieve executie mis. Het werd hem niet toegestaan om een vonnis over een van (dubbele) dood slag beschuldigde ruiter te voltrekken21. Deze terechtstelling werd aan de Arn hemse scherprechter Andries Hanssen Kellenaer gegund. De dochter van de goltgrever, Catharina Willems geheten (belijdenis Pasen 1663), trouwt kort na de wedergekeerde rust met Coenraedt Snijder en verdwijnt uit Zut- phen. Bij hun ondertrouw d.d. 14-8-1664 te Zutphen noemt de uit Neuenhaus af komstige Coenraedt zich "scherprechter van de graaf van Benthe[i]m". In Neuen haus waren de leden van de familie Snij der echter geen scherprechters maar "Ab- decker" (vilders). De vilders te Neuen haus stonden als zodanig wel in dienst van de scherprechter voor de graafschap Bentheim (woonachtig te Schüttorf). Ge zien zijn relatie met Zutphen zou Coenra edt wel een oudere zoon van de vroegere Zutphense scherprechter Derck Snijder kunnen zijn. Immers diens weduwe woonde 1 664 nog in Zutphen en was met onze hoofdpersoon getrouwd. De weten schap dat er 1653-58 te Olfen (de her- komstplaats van Derck Snijder) ook een scherprechter Conrad Schneider werk zaam was22, ondersteunt deze filiatie. Juist toen Philipp van Gorcum van zijn buitenechtelijke problemen verlost dacht te zijn, gaf zijn gedrag alweer aanleiding tot nieuwe klachten. Nu weer met betrek king tot zijn "schoonzoon". Philipps stiefdochter Elijsabeth Dirx Snijder (geb. 1 635/36) was sedert 12 juni 1 661 ge trouwd met Henrich ("Hendrick") Mosel ("Scherprichter" en jongeman van Sch- werte). Na hun huwelijk vertrokken zij naar Schwerte, lieten daar nog wel een dochter Elscke dopen23, maar waren be gin 1665 weer terug in Zutphen. Zo kon er op de avond van de 25e januari 1665 een stevige vechtpartij tussen Philipp van Gorcum en Hendrick Mosel plaatsvinden. Hendrick was reeds dronken ("met on- stuimich gemoet") het scherprechtershuis binnengekomen. Met het "trecken ende houwen van den degen" daagde hij Phi lipp tot een duel uit. Hendrick ging hier bij ook daadwerkelijk tot "houwen" over en het vechtende tweetal kon nog ternau wernood tot rede gebracht worden. Hendrick Mosel bleef echter doorgaan, vernielde Philipps "justitie sweert" en viel Philipp opnieuw met zijn "rappier" (degen) aan. Met als resultaat, dat Hend rick Mosel tot twee dagen op water en brood in de "droegen-abts-tooren" werd veroordeeld en aansluitend voor één jaar en één dag uit de stad verbannen24. Bij zijn huwelijk 1661 in Zutphen had Hend rick zich scherprechter genoemd, maar in werkelijkheid was hij de assistent van zijn vader Henrich Mosel (scherprechter te Schwerte25). Na zijn verbanning uit Zut phen duikt Hendrick Mosel begin 1668 weer op als garnizoensscherprechter in Zeeuws-Vlaanderen en is daar begin 1684 overleden26. Op 19 mei 1669 werd Philipp van Gor cum toegestaan om voor één jaar de scherprechtersfunctie in Deventer waarte- nemen27. Eigenlijk al een voorteken dat Philipp, niet meer zo gewild in Zutphen, naarstig op zoek was naar een nieuwe aanstelling. Als dan kort hierop (2 decem ber 1669) de Groninger scherprechter Geert Haevestadt zijn ontslag aanvroeg, omdat "sijn bedieninge" hem tegenstond, werd Philipp snel op de hoogte gebracht. Negen dagen later al verwierf hij deze Groninger scherprechtersfunctie, maar werd daar pas op 1 mei 1670 officiéél aangesteld28. In Zutphen werd Philipp door de ons reeds bekende Hendrick 27

Zutphen (vanaf 1982) | 1997 | | pagina 5