gio bleek de familie Gereken een be kende scherprechtersfamilie te zijn. Philipp zal waarschijnlijk ca. 1630 in Ne- heim geboren zijn. De reden dat hij zich bij zijn Groningse aanstelling uit Arns- berg afkomstig noemde, was alleen maar omdat deze stad als hoofdstad van het toenmalige "kurkölnischen" hertogdom Westfalen meer bekendheid genoot dan het nabijgelegen Neheim. Bij verder on derzoek naar de familie Gereken was ik aangewezen op het Stadsarchief te Arns- berg (gelegen in het stadsdeel Neheim). Helaas waren hier vele archiefstukken door waterschade (het alom bekende bombardement op de stuwdam in de Möhnesee op 17 mei 1943) verloren ge gaan. In de hier nog aanwezige archiefstukken vinden we in de Neheimer stadsrekenin gen de vermelding van een Jorgen Gere ken10. In 1663 vinden we hem weer terug als "Wrasemeister" te Neheim11. In Ne derland staat dit beroep voor vilder/afdek- ker, in Zutphen ook wel "goltgrever" ge heten; hij assisteerde de scherprechter bij zijn justitiële werkzaamheden12. In 1685 wordt deze Jorgen (Jürgen) Gere ken wederom genoemd, nu als een "Ab- decker" die belasting betaalde voor zijn vrouw, dochter en een knecht13. Hij over leed op 12 september 1688 als 'carnifex" scherprechter) te Neheim. Verder aan vullend onderzoek in Paderborn door Dr. Gisela Wilbertz, vooraanstaand weten schappelijk onderzoekster naar de sociale geschiedenis van scherprechters en vil ders, leidde weer tot een verrassend re sultaat: Philipp Gereken (van Gorcum), scherprechter te Zutphen en Georg (Jor gen) Gerekenscherprechter te Neheim, waren broers! Hun vader was wel HanK Gercke, die 1646 als scherprechter in Ne heim overleed14. Philipp Gereken (ged. Neheim 20-7 1656, overl. aid. 10-8-1699), scherprech ter te Neheim, was een zoon van Georg Gereken. Een andere zoon was wel Ferdi nand Gereken, scherprechter te Brilon, die in november 1683 te Neheim een eerste huwelijk aanging met Margaretha (Catharina) Blume uit Attendorn (t Ne heim 28-9-1693)15. In Arnhem was vanaf 1807 een Johan Paul Goercken (Görcke) als scherprechter werkzaam. Hij was weer de achterkleinzoon van genoemde Ferdinand Gereken. Johan Paul werd op 25 juli 1810 zelfs nog ingezet als scherp rechter te Zutphen!16. Weer terug naar de hoofdpersoon in dit artikel, Philipp van Gorcum. Zijn vrouw Elsken Möller zal bij hun huwelijk in 1657 ca. 40 jaar oud geweest zijn. Dit verklaart tevens, dat er maar twee kinde ren uit dit huwelijk geboren werden, t.w. Anna Maria (1658) en Jan Dirksz (1659). Echter op 27-11 -1663 vinden we de ver rassende doopinschrijving van Willem zoon van "Philips Scherprichter en doch ter van Willem Jacobs" [sic], met in de marge een kruisje; mogelijk een merkte ken voor de doop van een onwettig gebo ren kind. Genoemde Willem Jacobs was sinds 1656 "goltgrever" te Zutphen en zo doende weer de assistent van de scherp rechter12. Volgens een op het Zutphense stadsar chief aanwezige 18de eeuwse klapper17 zou genoemde Willem Jacobs op 15 april 1656 tot scherprechter aangesteld zijn. Dat is echter onjuist. Op genoemde da tum werd Willem Jacobs niet tot scherp rechter, maar in het "Schorsteenvegers Ampt" benoemd18! De schoorsteenvegerij was op veel plaatsen een taak voor de vil der (go Itgrever) en scherprechtersknecht. Hun justitiële samenwerking, was voor Philipp mogelijk aanleiding tot een meer dan gewone belangstelling voor de golt- greversdochter. De bronnen geven ons hierover geen opheldering. Wel leverde deze onwettige geboorte in Zutphen een groot schandaal op. Zo erg zelfs, dat Phi lipp voor zijn functie vreesde en elders onderdook. In de raadsresoluties (eind 1663/begin 1 664) wordt dan ook uitvoe rig over de ontstane situatie bericht. Ook de goltgrever en zijn familie vluchtten de stad uit; Philipp was dan al weer terugge keerd. Ondanks allerlei wederzijdse ver dachtmakingen keert de goltgreversfami- lie op 20 februari 1664 gewoon weer in 26

Zutphen (vanaf 1982) | 1997 | | pagina 4