Op 4 april 1955 kwam voor Zutphen het einde van de stoomtractie en het depot werd opgeheven. De loods bleef echter bestaan en werd ingericht voor verzor ging van wegonderhoud-machines. Nadat besloten was dat Zutphen een ge heel nieuw station zou krijgen, werd in augustus 1950 een begin gemaakt met de afbraak van de rechtervleugel van het oude station. Op die plaats werd het hui dige station gebouwd. Het nieuwe ge bouw ligt dus wat verder van de Ijssel- brug dan het middendeel van het oude station, dat nog tot 28 mei 1952 in ge bruik bleef. Op die datum werd het nieuwe station plechtig geopend in aanwezigheid van burgemeester De Jonge, de architect van het gebouw Ir. H.C.J. Schelling, en de toenmalige president-directeur van de N.S., Ir. F.Q. den Hollander. Daar het nieuwe station lager ligt dan het oude, dat op hetzelfde niveau lag als het emplacement, moest het in 1865 opge hoogde terrein voor het station nu weer worden afgegraven. Het Zutphens Dagblad van 20 mei 1952 zegt hierover: En toch valt er nog veel te doen. Een deel van het oude plein zal immers in de muilen van dragline en bulldozer verdwijnen en het oude stationsge bouw valt onmiddellijk na de Pinkster dagen [dat was 1 en 2 juni, HP] onder slopershanden. In de krant werd het tot stand komen van het nieuwe station met veel gejuich be groet. Het zou nodig zijn voor de uitbrei ding van Zutphens handel en industrie en voor de vestiging van nieuwe zaken. Nu, ruim veertig jaar later, kunnen we ons afvragen of het inderdaad nodig was daarvoor het oude station, een gebouw met allure, te vervangen door een mo dern, betonnen gebouw. Dat ook toen niet iedereen gelukkig was met de verdwijning van het oude station, kan blijken uit wat de krant verder schreef: Wie zich moeilijk van het oude kan losmaken, moge goed bedenken wat er voor de stad op het spel staat; weg glijden in rust (daar hebben we zowaar het ''lief gelegen landstadje" weer!) of met inspanning van alle krachten de weg vooruit betreden. Het volgende jaar werd het emplacement "onder de draad" gebracht. De electrifi- catie van het baanvak Arnhem-Zutphen trad in werking op 5 januari 1953 en die van Zutphen-Deventer-Zwolle op 1 7 mei van dat jaar. Als laatste gebeurtenis valt te vermelden de verdubbeling van het spoor op de IJs- selbrug, waaraan in 1983 werd begon nen. Daar was al bij de bouw van de pij lers, zo'n 120 jaar eerder, rekening mee gehouden. Op 20 februari 1986 opende de commissaris der Koningin in Gelderland, de heer M. de Bruijne, de tweede spoorbaan op de brug. Bronnen: Stadsarchief Zutphen, Zutphensche Courant, Zutphens Dagblad en Gemeenteverslagen Archief Nederlandse Spoorwegen te Zutphen Literatuur: H. Waldorp en J.C.C. van de Meene, Locomo- tiefloodsen en tractieterreinen in Nederland 1839-1958 Drs. H. Romers, De spoorwegarchitectuur in Nederland 1841-1938 Gedenkboek 1963-1913 van Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen. 1 vauxhall muziekuitvoering in een feeste lijk versierde zaal. 2 collation lichte maaltijd van koud vlees, fruit, gebak enz. 45

Zutphen (vanaf 1982) | 1997 | | pagina 23