Buitenl. Zaken en van Waterstaat, de Ned. gezant te Berlijn, de Commissaris des Konings en leden van de Provin ciale Staten van Gelderland, aandeel houders, commisarissen en directie der Maatschappij. In het midden bevond zich een wagon met het muziekcorps der rijdende artil lerie uit Amersfoort, achteraan de comfortabele salonwagen van de HolI IJzeren Spoorwegmaatschappij, waarin de hoge genodigden. Te Vorden, door de Vordense kapel verwelkomd, reed de trein tussen ere- bogen door om weldra het vriendelijke dorp Ruurlo te bereiken. Weer verwel koming door muziek, weer een woe lige mensenmassa. Te Lichtenvoorde een herhaling van hetzelfde toneel. Eindelijk kwam men te Winterswijk aan - het doel en einde van de tocht. Luid klonken de tonen der muziek om de feestvierenden een hartelijk wel kom toe te roepen. Op het feestterrein gekomen hield de voorzitter van de Raad van Commissa rissen, baron van Nagel I, een toe spraak, waarin hij aan de geschiedenis van de totstandkoming van deze maat schappij herinnerde, de bezwaren schetste waarmee zij te worstelen had gehad en de uiteindelijk behaalde triumf. En zo gaat deze baron nog een tijdje voort, zich tot de verschillende autori teiten richtende. Dan komt nog de bur gemeester van Winterswijk aan het woord en dan kan er -eindelijk- gege ten worden. In de -gloednieuwe- locomotieven- loods was aan brede tafels een colla tion 2 aangericht. Een flinke tent was ingericht voor de aandeelhouders en hun dames. Kortom: de Neder-Westf. Spoorwegmaatschappij heeft heden getoond niet alleen volharding genoeg te hebben om een eens begonnen po gen te verwezenlijken, maar ook fees ten te kunnen organiseren. Om 3 uur vertrok de trein 'Tussen de vriendelijke Landsdouw", de feestge noten in een opgewekte stemming naar Zutphen terugvoerende. In Zut- phen was intussen de feestviering be gonnen met een bespeling van het ca rillon van 11 tot 12 uur. Aansluitend speelde van 12 tot 1 uur het muziek corps van de Utrechtsche Schutterij, onder directie van de 2e luitenant-ka pelmeester C. Coenen. Dit corps speelde ook 's middags van 2 tot 4 uur op de matinée inde Buitensociëteit. Van 2 tot 3 uur speelde op de Zaad- markt het muziekcorps van de Zutphensche Artillerie-Schutterij, ka pelmeester J. Peters. Aansluitend speelde dit corps nog enkele stukken op de Houtmarkt. Om half vier brachten de jongens van Mettray, met hun muziekcorps aan het hoofd, een ovatie aan de stad. Dichte volksdrommen van allerlei rang en stand bewogen zich op alle punten waar feest werd gevierd. Gans Zut phen scheen wel op de baan - "geen besje bleef aan 't spinnewiel". Inder daad, de belangstelling in de totstand koming van het werk, waarvan nu al len de vruchten zullen plukken, is bui tengemeen! De feesttrein arriveerde tegen 5 uur weer in Zutphen en nadat de trein zijn bestoven, warme en vermoeide last ontladen had, kon men hier verder gaan met feestvieren, waarbij natuur lijk ook weer het een en ander gespro ken werd. Dat begon al meteen bij het station, waar men door de voorzitter van de feestcommissie werd verwelkomd. Daarna stapte men in de wachtende rijtuigen om naar de Grote Sociëteit te rijden. Een grote mensenmassa was op de baan, waardoor men maar lang zaam vorderde. Hierdoor kregen de gasten tevens een indruk van de be langstelling, die de viering van dit feest bij de burgerij opwekte. Rijk waren de straten met vlaggen ge tooid; het balkon van de Nieuwe So ciëteit was keurig versierd en hier en daar zag men aanstalten voor de illu minatie, die 's avond ontstoken zou worden. 41

Zutphen (vanaf 1982) | 1997 | | pagina 19