Matinée in de Buitensociëteit en Vauxhall in de Groote en Buitensociëteit te geven door het muziekcorps der Utrechtsche Schutterij onder directie van den 2en luit. kapelmeester Coenen. MUZIEKUITVOERINGEN op de IJS- SELKADE, GROOTE MARKT en BOOMPJESWAL door bovengenoemd corps en dat der Zutphensche Artillerie Schutterij. Toegangskaarten voor de Matinée en Vauxhalls1 verkrijgbaar, uiterlijk tot Woensdagavond te 9 uren, ad 1,00 in de drie Sociëteiten en bij W.C. Wansleven, Sprongstraat, Zutphen, bij wien uitsluitend meer uitvoerige pro gramma's verkrijgbaar zijn a 3 cent. De Zutphensche Courant van woensdag 1 7 juli 1878 gaf de dienstregeling voor de nieuwe spoorlijn: Vertrek van Zutphen voorm. 11.10 en nam. 3.30 en 7.45 uur. Vertrek van Winterswijk 's morgens 6.20, nam. 1.25 en 6 uur. Tevens gaf krant een voorbeschouwing van dit feest: Donderdag a.s. zal voor Zutphen en een deel der Graafschap een ware feestdag zijn. Dan zal de zo lang ge beide en gewenste en toch betrekkelijk zo snel afgewerkte lijn van de Nederl.- Westf. Spoorweg, die, de Graafschap dwars doorsnijdende, deze stad met Winterswijk en tussenliggende plaat sen nauwer zal verbinden, plechtig en feestelijk worden geopend. Terecht heeft dan ook een feestcom missie hier ter stede besloten door mu ziek des daags en vauxhalls des avonds, deze dag tot een ware feest dag te maken. Om echter ook de stad zelve een feestelijk aanzien te geven, dringen wij er bij de ingezetenen op aan om door het uitsteken der vlaggen van hun ingenomenheid met dit feest blijk te geven. Daardoor toont Zutphen de betekenis van deze dag te begrijpen -als een profetie van het nauwer toeha len van de band die -wij zeiden 't reeds- stad en land, het oud-grafelijk Zutphen met de eigenlijke Graafschap verbindt, waardoor de algemene wel vaart verhoogd en de bloei onzer zich ontwikkelende vest, naar wij hopen, krachtig bevorderd zal worden. Ook café De Moriaan zag wat in de fees ten en organiseerde op donderdag 18 juli 's avonds, na afloop van de muziekuit voering op de Markt een bal. De entree bedroeg 25 cent. In de krant van vrijdag 19 juli werd ver slag gedaan van het verloop van de fees telijkheden op 18 juli. Blijde als de schone zomerdag, die de 18e juli 1878 begroette, ontwaakte he denmorgen de hoofdstad der Graaf schap tot het vieren van een feest, waarvan geen riddertrots op gehar naste paarden, maar het ijzeren ros der 19e eeuw het hoofdmoment zou zijn: de ijzeren band zou worden ingewijd, die voortaan Zutphen en de Graaf schap nauwer dan ooit te voren zal verbinden. Kwistig, zoals we maar zelden zagen, reeds vroeg in de morgen met de na tionale driekleur getooid, bereidde de stad zich voor op de opening van de nieuwe ijzeren weg, die haar nog meer tot een middelpunt van verkeer maakt: de lijn Zutphen-Winterswijk van de Nederlandsch-Westfaalsche Spoorweg. De Houtmarkt, de Waag, verscheidene lantaarns op het Stationsplein en de smaakvol gedrapeerde muziektent bij de Kraan prijken met illuminatie-toe stellen, terwijl een statige rij Veneti- aanse masten is geplaatst van het sta tion naar de IJssel- en Berkelkaden. Op al die plaatsen zal hedenavond met vlammend schrift de vereniging van Zutphen met Winterswijk, de hulde aan de Nederlandsch-Westfaalsche Spoorweg worden verkondigd. Precies te 11.30 gaf de versierde loco motief het signaal tot het vertrek van de feesttrein, bestaande uit een 16-tal wagons, waarin gezeten waren de op gekomen genodigden, de ministers van 40

Zutphen (vanaf 1982) | 1997 | | pagina 18