Zutphen- Winterswijk Intussen werd hard gewerkt aan de vijfde railaansluiting van Zutphen, die met Win terswijk en het "kolenrevier" van de Ruhr in Duitsland. De hiertoe op 21 maart 1872 opgerichte Nederlandsche-Westf- aalsche Spoorweg-Maatschappij had be sloten deze lijn niet zelf te exploiteren. Al in een vroeg stadium werd een exploita tie-overeenkomst met de Hollandsche IJ zeren Spoorweg-Maatschappij gesloten, waardoor de treinen van die maatschap pij, komende uit Amsterdam, van Zut phen konden doorrijden naar Winters wijk. Maar van de zijde van de Rijnspoorweg werd geprobeerd roet in het eten te gooien. Deze maatschappij had plannen voor de aanleg van een lijn van Zevenaar over Terborg en Bocholt naar het Ruhrge- bied. Voor het stuk Zevenaar-Terborg werd zelfs aan de Hollandsch-Westfaalsche Spoorweg-Maatschappij in 1873 een voorlopige concessie verleend. De Zutphensche Courant van 12 maart 1874 schrijft over de activiteiten van de directie van de Rhijnspoorwegmaatschappij dat het vermoeden bestaat dat die maat schappij zich een meer directe toegang dan tot dusver bestond tot het kolenrevier wil verschaffen, om daardoor de HSM zo veel mogelijk tegen te werken in de ex ploitatie van het door haar met de Neder- lands-Westfaalse Spoorweg Maatschappij gesloten contract en tevens te verhinde ren dat Zutphen een al te belangrijk cen traal punt voor ons spoorwegverkeer wordt. "Jammer voor onze IJsselstreken (bedoeld is uiteraard het gebied rond de Oude IJs- sel) dat het plan van de Rijnspoorweg Maatschappij wel wat laat komt om nog enige kans van slagen te hebben" besluit de krant. Inderdaad is er van deze alter natieve plannen niets terecht gekomen en de H.W.S.M. werd al snel geliquideerd. Feestelijk vertoon De feestelijke opening van de lijn Zut- phen-Winterswijk had plaats op donder dag 18 juli 1878 en het was aanvankelijk de bedoeling dat de lijn de 20e voor het publiek verkeer zou worden opengesteld, maar dat werd de 24e. Kennelijk herinnerde men zich in Zut phen nog de eigenaardige houding van de HSM bij de opening van de lijn Amersfoort-Zutphen, want er werd ge fluisterd dat de vertraging aan tegenwer king van de HSM te wijten was. In het bijvoegsel van de Zutphensche Courant van 20 juli 1878 staat: De vertraging in de opening der Ne- derl. Westfaalsche spoorweglijn, aan vankelijk op 20 juli bepaald en later tot 24 juli verschoven, is niet, naar ge zegd is, te wijten aan de Hollansche IJ zeren Spoorwegmaatschappij, maar al leen aan het nog niet gereed zijn van de seinen enz. nabij en aan het station te Zutphen. De Hollansche IJzeren Spoorwegmaatschappij heeft veeleer, in stede van geheime tegenwerking, in alles haar krachtige steun en medewer king tot een spoedige opening der lijn betoond. Maar "a ^impossible nul n'est tenu". Blijkbaar was het niet gereed zijn van de seinen geen beletsel voor het laten rijden van een feesttrein op 18 juli. Het werd weer een groot feest die dag, zowel in Zutphen als in Winterswijk. In de krant van maandags tevoren wordt aangekondigd: FEESTVIERING ter gelegenheid van de OPENING van den Ned.-Westf. Spoor weg te ZUTPHEN op DONDERDAG den 18 juli 1878 39 Spoorwegknooppunt (4 en slot)

Zutphen (vanaf 1982) | 1997 | | pagina 17