te maken heeft met de naam Rietberg. Aangezien ik mij moet beperken voor wat betreft het onderzoek (ondertussen gaat het verzamelen door) heb ik mij gecon centreerd op het voorkomen van de naam Rietberg in Zutphen. In zekere zin was het voor mij een des illusie om te vernemen dat wij niet van het grafelijk geslacht Rietberg afstammen en ook dat niet zoveel van mijn voorou ders niet uit Zutphen afkomstig zijn. Een aantal jaren terug ging ik er nog van uit dat alle mensen die de achternaam Riet berg droegen wel familie van elkaar zou den zijn. Dat was misschien wat naïef ge dacht, maar in mijn jeugd kende ik maar weinig personen met de naam Rietberg en al die personen waren ook nog eens familie van mij. Bij mijn onderzoek kwam ik er spoedig achter dat er meer mensen Rietberg heten, die totaal niet aan elkaar verwant zijn. Het ziet er nu naar uit dat er drie "groe pen" Rietberg zijn; ieder met een eigen herkomstgebied en zelfs ieder met een boerderij van die naam. In de buurt van Wijhe ligt een boerderij met de naam Rietberg; iets ten zuiden van Holten ligt eveneens een boerderij Rietberg en ver der heeft in Zieuwent een boerderij met de naam Rietberg gestaan. Op elk van die boerderijen hebben Rietbergs gewoond. Nader onderzoek brengt mogelijk aan het licht hoe die boerderijen aan de naam Rietberg zijn gekomen en of de familie naam afkomstig is van de naam van de betreffende boerderij. Sn Zutphen Mijn onderzoek heeft zich beperkt tot de familienaam Rietberg in Zutphen. Wie hebben allemaal gewoond in de stad en zijn ze, al is het maar in de verte, familie van elkaar? Wanneer kwam de eerste Rietberg in de stad en wat had hij/zij daar te zoeken? Wat deed iedereen voor de kost? Waar woonden ze en wat is er ver der over hen bekend? Vragen genoeg. Voordat ik naar het Stadsarchief van Zut phen gegaan ben om het een en ander uit te zoeken, ben ik begonnen met het bekijken van de foto-albums van mijn ouders. Dit leverde een schat aan foto's op. Het is natuurlijk wel jammer dat van oude foto's (gemaakt door mijn vader in de jaren twintig) niet iedereen meer een naam kan krijgen. In een blikken trommel vond ik een aantal nog oudere foto's; nog op karton geplakt. Volgens een boekje over het dateren van oude foto's (Het Nederlandse fotoportret 1860-1915 door M. van Dorpel e.a.) zijn deze foto's te dateren rond 1900. Op de achterkant van enkele van deze oude foto's heeft mijn vader vroeger eens namen gezet. Veel is onbekend, maar gelukkig is er een foto bij van mijn overgrootvader met zijn tweede vrouw (overleden in 1901en een foto van mijn grootvader in militair uni form. Deze laatste foto kan goed geda teerd worden tussen eind mei en 19 no vember 1888, want volgens het militair zakboekje van mijn grootvader (in mijn bezit) is hij in 1888 enkele maanden in militaire dienst. Aan de hand van een aantal foto's heb ik mijn moeder gevraagd wat zij wist te ver tellen over de Rietbergs in Zutphen. Zo wel wat betreft haar eigen belevenissen, als wat betreft de verhalen die zij over verschillende Rietbergs had gehoord van mijn vader en of andere mensen. Geluk kig heeft mijn moeder de beschikking over een goed geheugen en wist zij het een en ander te verteilen over de haar be kende Rietbergs en natuurlijk over haar eigen gezin. Deze gesprekken heb ik op genomen met een cassetterecorder en thuis uitgewerkt. Zoekwerk in het Stadsarchief van Zut phen leverde nog een aantal namen op en tevens een aantal nieuwe gegevens. Voor zover ik het kan nagaan hebben tot nu toe 77 personen (hier moeten nog de echtgenotes van de gehuwde Rietbergs bijgeteld worden) met de achternaam Rietberg in Zutphen gewoond. Door mijn onderzoek is het duidelijk geworden dat zij niet allemaal familie van elkaar zijn; ook niet "ergens in het verleden". 4

Zutphen (vanaf 1982) | 1997 | | pagina 6