Op een gravure uit 1853 is kasteel Rietberg weergegeven zoals het er omstreeks 1800 uitgezien moet hebben. (Collectie auteur) het onderzoek naar de familie van moe ders kant. Hij vertelde dat zijn moeder Helena Kuipers-Rietberg (afkomstig uit Winterswijk) heette; in de Tweede We reldoorlog beter bekend onder haar schuilnaam "tante Riek". Uiteindelijk had ik niet alleen iemand gevonden die bezig was met onderzoek naar de naam Riet berg, maar tevens een ver familielid (een achter-achterneef). Tijdens een bezoek aan Kuipers kreeg ik zijn stamreeks en aangezien we beiden dezelfde overgrootvader hebben is het grotendeels ook mijn stamreeks. Opeens was mijn verleden uitgebreid naar 1644 toen een Jan Hermens Rietberg trouwde met Woltera Beeltsnijder afkomstig uit Kampen; een jaar later werd hun zoon Hermen Jans geboren in Wijhe (Ov). De herkomst van Jan Hermens is nog onbe kend. Het bezoek aan Piet Kuipers werd ge volgd door een gezamenlijk bezoek aan het Rijksarchief te Zwolle, waar hij mij kennis liet maken met de eerste stappen van het familieonderzoek. Hierna ben ik zelfstandig aan de slag gegaan. Eerst heb ik zijn gegevens in een genealogisch computerprogramma (Haza Data) inge voerd; aangevuld met de mij bekende ge gevens. Daarna ben ik naar het Stadsar chief van Zutphen gegaan om eens te kij ken of ze daar nog meer gegevens over de naam Rietberg hadden. Ik heb niet al leen gekeken naar eventuele familie, maar naar alle Rietbergs die ooit een keer in Zutphen terecht gekomen zijn. Het zal duidelijk zijn dat ik niet genoeg had aan één bezoek, maar dat ik herhaal delijk terug geweest ben. Bijna elk be zoek leverde gegevens op, maar ook vra gen waarop ik tijdens een volgend be zoek antwoord moest zien te vinden. In de afgelopen twee, drie jaren heb ik heel wat uurtjes doorgebracht in het Stadsar chief van Zutphen. Langzamerhand kon ik de gegevens van mijn eigen onderzoek doorspelen aan Piet Kuipers. Versla ving Mijn sluimerende belangstelling naar mijn afstamming en herkomst van de fa milie Rietberg is veranderd in een soort verslaving. Ik verzamel nu alles wat maar 3

Zutphen (vanaf 1982) | 1997 | | pagina 5