Ger Rietberg Eeri genealogisch artikel staat niet vaak in ons blad. We zijn dan ook blij met de kopij van de heer G.H. Rietberg uit Smilde. In dit artikel wordt een legende ontrafeld en een geschiedenis ontvouwd. Dit jaar schreef hij voor ons blad Ons Marken boek van de Oudheidkundige Vereniging "De elf marken" te Gorssel over een bakker Rietberg in Eefde. Dat deze bakker en de in Zutphen wonende Rietbergs met elkaar te maken hebbenwordt duidelijk aan de hand van hieronderstaande publikatie. Het verhaal gaat In mijn familie gaat het verhaal dat de fa milie Rietberg afstamt van het grafelijk ge slacht Rietberg uit Duitsland. Zelf heb ik dit verhaal van mijn vader te horen gekre gen en op mijn beurt heb ik het weer aan mijn kinderen verteld. Voor mijn gevoel werd deze adellijke af stamming bevestigd toen mijn ouders en mijn zus in 1968 enkele dagen door brachten in het plaatsje Rietberg in West- falen en thuisgekomen foto's lieten zien. Er bleek echt een plaats Rietberg in Duits land te bestaan. Op één van de foto's, volgens hen van een grafsteen, staat een tekst die gedeelte lijk was te ontcijferen. Zo was onder meer de naam "Rittberg" te lezen en het woord "comités". Volgens hen stond op de steen ook de naam "Johan". Vooral dit laatste gaf toen de doorslag dat wij wel moesten afstammen van dit geslacht, om dat mijn vader (maar ook zijn vader) de naam Johan droeg. Volgens onze redenering in die dagen moest "ergens in het verleden" een af stammeling van het grafelijk geslacht Rietberg terecht gekomen zijn in Zutphen en van die persoon zouden wij dan af stammen. Want waren niet alle Rietbergs in Zutphen geboren? Zowel ikzelf alsook mijn vader en diens vader, enzovoort, en zovoort... waren volgens ons in Zutphen geboren. Stadt Rietberg In de zomer van 1983 heb ik met mijn gezin een kort bezoek gebracht aan Stadt Rietberg; een leuk stadje met mooie vak werkhuizen. We zijn toen op zoek ge weest naar de grafsteen van de foto, maar die hebben we niet kunnen vinden. Wel zijn we op de plek geweest waar het "voorvaderlijk" kasteel heeft gestaan; van het kasteel rest alleen nog maar de plek waar het heeft gelegen en enkele afbeel dingen, vervaardigd nadat de laatste res ten van het kasteel in 1803 waren afge broken. Mijn kinderen verraste ik later met een zogenaamde vertaling van een brief die wij ontvangen zouden hebben van de burgemeester van Stadt Rietberg. Daarin stond: "Wij verheugen ons op uw bezoek aan uw voorvaderlijke stad Rietberg. Jam mer genoeg is het kasteel reeds jaren ver dwenen, maar indien u hier komt wonen, zullen wij het slot van uw voorouders op bouwen". Voor mijn kinderen was dit zo'n aanlokkelijk aanbod, dat zij wel di rect naar Rietberg wilden verhuizen. Einde van een illusie Tien jaar later, in 1993, heb ik met mijn vrouw weer een bezoek aan Stadt Riet berg gebracht. Wij zijn op zoek gegaan naar een boek, waarin mogelijk iets meer over het ontstaan van de stad en het gra felijk geslacht Rietberg te lezen viel. In de 1 Over "Rietberg en Zutphen"

Zutphen (vanaf 1982) | 1997 | | pagina 3