via Amersfoort belangrijk goedkoper, zo dat er voor Zutphen alle reden tot vreug debetoon bestond over de voltooiing van de vierde aansluiting aan het Neder landse spoorwegnet. Feest en teleurstelling Dat vreugdebetoon kwam er. Er werd een feestcommissie gevormd die o.a. een Ma tinée-Musicale in de Buitensoos aankon digde. Op maandag 15 mei, kwart voor acht, vertrok onder klokgelui en kanonge bulder - de krant merkt op dat dat een grillige tegenstelling is - de eerste trein van Zutphen naar Amsterdam. De loco motief was met vlaggen versierd en voor zien van een bord met de tekst "Hulde aan de HolI. IJz. Spoorwegmaatsch." De feestcommissie reisde mee tot Apel doorn om de burgemeester van die plaats een aubade te brengen. Maar hier kreeg men de eerste teleurstelling te verwerken, want het was stil in de straten en er hing slechts een enkele vlag. De optocht door Apeldoorn had op deze manier iets weg van een begrafenisstoet. Maar men trok welgemoed met de muziek van de Artille rie-Schutterij naar de woning van de bur gemeester, bracht hem de aubade en trok weer naar het station! Een tweede teleurstelling voor Zutphen volgde bij de aankomst van de eerste trein uit Amsterdam. Er was geen versie ring aangebracht op de locomotief en het verwachte bord met een woord van dank aan Zutphen ontbrak ook. Ironisch merkte de krant op dat de groet van Am sterdam aan Zutphen zeker per ongeluk in de hoofdstad was blijven liggen. Gelukkig had men in Zutphen tenminste begrepen dat de nieuwe verbinding voor de toekomst van de stad van belang was, en al kwam de directie van de HSM dan niet mee om de erewijn op de bloei en toekomstige welvaart van Zutphen te drinken, de Zutphenaren hebben gevlagd en feestgevierd. De feestcommissie had in ieder geval eer van haar werk. De Matinée-Musicale viel zeer in de smaak, en al scheen er geen zonnetje en dreigde het zelfs te gaan re genen, men was blij en feestelijk ge stemd, vooral omdat Zutphen nu verbon den was met het hart van het land. De krant hoopte en verwachtte dat deze ver binding gemak, tijdsbesparing en op den duur ook voordeel zou brengen. 21

Zutphen (vanaf 1982) | 1997 | | pagina 23