Op 22 maart 1876 werd op de Ooster spoorweg een proefrit gemaakt op het baanvak Amersfoort-Zutphen. Men ver trok om 10 uur uit Amersfoort en was daar terug om 16 uur. Een aantal direc teuren van de HSM maakte deze tocht mee, waarbij het station te Zutphen nog niet werd bereikt omdat de aansluiting op de lijn Arnhem-Zutphen nog niet gereed was. Maar op 13 april 1876 was er weer een proefrit. In de trein de minister van Binnenlandse Zaken, de heer Heemskerk, die met andere genodigden "eenige ogen blikken" op het station van Zutphen ver toefde. Nog vóór de spoorweg officieel geopend was, maakte Koning Willem III er op 1 mei 1876 al gebruik van. Op de terug reis van zijn jaarlijkse bezoek aan Am sterdam reed hij over de Oosterspoorweg tot een klein stukje Apeldoorn, waar toen de lijn naar het Loo aftakte. De verbin ding van de kant van het station Apel doorn naar het lijntje kwam er pas in 1887. Intussen had de Kamer van Koophandel te Zutphen zich in verband met de ko mende opening van de Oosterspoorweg tot de minister van Financiële Zaken ge wend. De Kamer wees de minister erop dat de laatste post uit Holland in Zutphen aankwam met de trein van 18.42 uur. Brieven van Amsterdam naar Zutphen, die uit Amsterdam konden vertrekken met de trein van half vier, kwamen diezelfde dag dus niet meer aan. Ook de kranten, die in Amsterdam 's middags of tegen de avond uitkwamen, werden daardoor pas tegen het midden van de volgende dag in Zutphen bezorgd (het vervoer ging via Arnhem). Nu meende de Kamer dat, aangezien met de aanstaande zomer het gedeelte Amers foort-Zutphen van de Oosterspoorweg in exploitatie kwam, zonder groot bezwaar in de behoefte aan sneller vervoer zou kunnen worden voorzien. Daarom nam de Kamer de vrijheid de minister te vra gen de dienst van de posterijen zo te re gelen dat brieven en dagbladen nog de zelfde dag konden worden verwerkt. Men wendde zich ook tot de minister van Bin nenlandse Zaken met het verzoek bij de vaststelling van de zomerdienst op de Oosterspoorweg, dat de laatste trein van Amsterdam naar Zutphen niet eerder dan om zeven uur 's avonds zou vertrekken. Kort voor de opening van de spoorlijn, op 1 mei 1876, gebeurde er bij de IJsselbrug een ongeluk met de trein naar Arnhem van half vijf's middags. Deze kwam door een verkeerde wisselstand op een ander spoor en botste tegen een andere loco motief. De materiële schade was groot, persoonlijke ongelukken deden zich, op wat lichte verwondingen van enkele pas sagiers na, niet voor. De nieuwe lijn werd op 13 mei 1876 aangekondigd in de krant: Op Maandag 15 Mei wordt de lijn AMERSFOORT-ZUTPHEN voor het publiek vervoer geopend, zoowel voor personen en bagage als voor goederen. Aan deze lijn gelegen stations BARNE- VELD en APELDOORN en de halten ASSEL (uitsluitend voor personen en bagage) en VOORST. Door aanbouwing en vergrooting van het station Zutphen worden tijdelijk van en naar Zutphen uitsluitend reizi gers en bagage vervoerd. Voor de dienstregeling wordt naar de aan alle stations verkrijgbare groote en kleine biljetten verwezen. Men was in Zutphen niet onverdeeld ge lukkig met deze dienstregeling. Er ver trokken dagelijks uit Zutphen zes treinen, maar er kwamen er slechts vijf aan. Er moest dus één trein leeg naar Zutphen te rugrijden, en dat was niet logisch. Afge zien van een ochtendtrein naar Amster dam, die om kwart voor acht uit Zutphen vertrok en die over de reis één uur en 57 minuten deed, deden alle treinen er meer dan twee uur over, een zelts meer clan drie uur! Vergeleken met de tot toen te volgen route over Utrecht en Arnhem kon dan ook niet van een aanzienlijke tijdsbespa ring gesproken worden. Wel was de reis 20

Zutphen (vanaf 1982) | 1997 | | pagina 22