werken kon worden aanbesteed. Raming ƒ46.000,-. De gemeente Zutphen had ook nog het een en ander met de maatschappij te re gelen. In de raadsvergadering van 18 ok tober 1875 kwam aan de orde een voor stel tot het aangaan van een overeen komst met de HSM tot het afstaan van gemeentegrond in verband met uitbrei ding van het stationsterrein. Het ging om de uitbreiding voorbij het ravelijn, waar dus het goederenemplacement moest ko men, want deze uitbreiding omvatte het Slingerboschje aan de overzijde van de bestaande spoorweg en de daarvóór gele gen (Voor)gracht, alsmede drie hectaren van de Marschweide. Voor de onteige ning wilde de maatschappij aan de ge meente 6.000,- per hectare betalen, ter wijl zij zou zorgen voor een behoorlijke aanvoer en verversing van water naar de Marsch- en particuliere weiden door het leggen van een duiker. Verder zou de spoorwegmaatschappij zorgen voor ge schikte toegangswegen, zoals naar de goederenloods, contre-escarp, Buiten sociëteit enz. en voor verlichting van de wegen naar stationsterrein en goederen loods en voorts voor behoorlijke afraste ring van de spoorweg waar dit nodig was. Toen op 30 november 1875 door de ont vanger der Registratie en Domeinen on der meer de vervanging van de brug over de Hoofdgracht bij de Nieuwstadspoort door een aarden dam werd aanbesteed, waarbij ook het water links van deze dam zou verdwijnen, zodat alleen aan de rechterzijde het stuk van de Hoofdgracht, dat wij nu als Grote Gracht kennen bleef bestaan, kon de HSM ook weer verder met de werkzaamheden. Op 13 decem ber 1875 vond de aanbesteding plaats. Raming 235.000,-. Het al genoemde Slingerboschje, links van de spoorlijnen naar Deventer en Hengelo, moest dus wijken voor de uit breiding van het emplacement. Het college van burgemeester en wethou ders stelde de raad voor de te vellen bo men te koop aan te bieden. Het ging om 69 iepen en 82 linden, waaronder enkele "van buitengewone zwaarte". De op brengst viel mee: men had geraamd 1.948,- en het werd 2.409,-! Niet vaak zijn zulke mooie foto's van het Zutphense station beschikbaar. Op deze fotoafkomstig uit een boekje met ansichtkaarten van Zutphenis duidelijk te zien dat de beplanting nog niet zo lang geleden is aangelegd. (Collectie auteur) 19 HllllUUUUllii

Zutphen (vanaf 1982) | 1997 | | pagina 21