Zutphense Courant25 februari 1914 Vanmiddag tegen 1 uur snorde boven de stad een vliegmachine. De bestuurder zocht blijkbaar een goed terrein om te landen en dat vond hij na een breeden zwaai om de stad heen, op het Helber gen. Dat terrein leende zich uitstekend voor eene landing en nauwelijks stond de machine op den grond, of uit alle richtin gen stroomden menschen naar den Em- merikschen weg. Heel vlug waren een paar marechaussees er bij en iets later kwam ook de 1e luitenant der huzaren jhr. Beelacrie van Blokland om de avia- teurs voor een al te opdringerige belang stelling van het publiek te hoeden. Gemeente politie en een paar militaire wielrijders hielpen toen bij de afzetting. Het was een rijksvliegmachine, tweedek ker van Henri Farman, van 80 pk., waar mee al menig tochtje gemaakt was. Zij werd bestuurd door den 1e luitenant- aviateur F.A. van Heijst, terwijl de luite- nant-aviateur L. Coblijn als passagier waarnemer fungeerde. Vanochtend om 11.07 waren zij in het vliegkamp te Soesterberg opgestegen en toen gevlogen over Ede, Oosterbeek, Arn hem, Doetinchem, langs de Duitsche grens, Aalten, Winterswijk, Ruurlo naar Zutphen. Precies te 12.55 landden zij hier, zoodat zij over den afstand van 1 70 KM. ongeveer 1 3/4 uur hadden gevlogen of p.m. 100 KM. per uur. De hoogte die bereikt werd was circa 3 a 400 M. Zij waren gedaald omdat het wat koud werd daarboven, waardoor de carburator begon te bevriezen, en ook omdat ze ver langden naar hun dejeuner. Onder een enorme belangstelling van honderden mensen gingen de aviateurs naar het Grand Hotel du Soleil, vanwaar ze even over twee uur per auto naar hun machine terugkeerden. Hun plan was, na de ma chine te hebben geïnspecteerd, tegen half drie weer op te stijgen om via Apeldoorn naar Soesterberg terug te keren. De aviateurs die ons welwillend alle ge vraagde inlichtingen verschaften, vertel den ons hoe aardig 't was van uit den hooge te zien, hoe de menschen uit kleine dorpen hen bij troepen achterna draafden, maar nog curieuzer vonden ze het toen zij al dalende uit allerlei straten van Zutphen de menschen zagen aanhol len in de richting van de landingsplaats 't was, zeiden ze, of heel de stad leegliep. Y Vermoedelijk in 1920 maakte een ander vliegtuigje een noodlanding bij de Houtwal. (Collectie Stedelijke Musea Zutphen) 16 Een vliegmachine

Zutphen (vanaf 1982) | 1997 | | pagina 18