G. W. van der Brug In 1996 werd het gerestaureerde Baderorgel van de Sint Waiburgiskerk in gebruik genomen. Maar er gebeurt meer in deze historische kerk. Vorig jaar leverde één van de plaatselijke predikanten van de Hervormde Gemeente van Zutphends G.W. van der Brugeen artikel bij de redactie over de ijzeren kroon. Ook die kroon wordt gerestaureerd. Maar er zijn wat probleempjes. Ds Van der Brug confronteert ons ermee en doet ons een oplossing aan de hand. In dit artikel waag ik mij als amateur op het gladde ijs van veronderstelling en hy pothese over een historisch onderwerp. Maar ik doe dat toch, omdat de op han den zijnde restauratie van de kroon in de Sint Waiburgiskerk mogelijk een ant woord kan geven op die veronderstelling. In mijn artikel leg ik allereerst aan de le zer het opmerkelijke feit voor dat de naam van één van de apostelen ontbreekt en vervolgens bied ik de lezer een hypo these waarin aannemelijk gemaakt wordt hoe het verdwijnen van deze apostel naam is weggewerkt. De bronnen In vrijwel alle beschrijvingen van de kerk en van de kroon wordt, in telkens de zelfde bewoordingen, vermeld dat in de twaalfzijdige onderste band de namen te vinden zijn van Jezus, Maria en de twaalf apostelen. Zo vertelt Groneman1: "Tusschen de derde en de vierde (evenwijdige, water passe staven of regels) bevinden zich in sierlijk gotisch letterschrift de namen van 'Jhesus', Maria en de twaalf apostelen; immers zelfs de verrader Judas ontbreekt niet en heeft zijn 'Sanctus' vóór zijnen naam." Groneman heeft in elk geval niet geweten dat er nog een andere leerling was die Ju das heette, namelijk Judas, ook wel Thad- deüs, de zoon van Jakobus. Hij is daar op aangesproken onder meer door Victor de Stuers, van wie een brief hierover in het Zutphense Stadsarchief bewaard is. Gimberg vermeldt in 19102 "de namen van Jezus, Maria en de twaalf apostelen". In de vierde druk van het boekje van kos ter H.H. Kiezebrink over de Waiburgis kerk3 is sprake van "de namen van Jezus, Maria en van de apostelen". In een latere uitgave (1962) staat te lezen: "in de rand de namen van Jezus, Maria en die van de apostelen". Werner4 zegt in zijn publikatie over Zut phen: in oud-Gotische letters de na men van Jezus, Maria en de twaalf apos telen". In de serie De Monumenten van geschie denis en kunst5 schrijft dr E.H. ter Kuile ook over "de namen van Jezus, Maria en de apostelen". Hij doet dat ook in het in 1942 verschenen boekje De drie oude kerken van Zutphen. Drs Karen M. Veenland-Heineman maakte een uitgebreide studie over de kroon6, Over ons onderwerp schrijft zij: "De onderste band, die 12-zijdig is, ver toont drie stroken: onderaan in gotische letters de namen van Jezus, Maria en de twaalf apostelen - vooraf gegaan door sanctus of s - Matthias, Simon, Jude, Pet rus, Andreas, Bartholomeus, Johannes, Thomas, Paulus, Jacobus Maior, Matthias en Philippus". In het in 1987, mede door mij geschreven gidsje staat: "In de onderste band zijn on derin de namen te lezen van Jezus, Maria en de twaalf apostelen." 13 Het geheim van de kroon

Zutphen (vanaf 1982) | 1997 | | pagina 15