gen onder nr. 11: O.L.V. maagden Meg- telt Keppelmans in Thonisken hebben ten behoeve der kerken gegeven een G.G. [goudgulden] 's jaarlijks uit een huis in Laarpoort vierdel. Een Hendersken O.L.V. gewezen maagdliet bij haar dood in 1582 nog een daalder van dertig stuivers na aan de kerk20. Natuurlijke kinderen Overspel was volgens de keuren aan iedereen verboden op straffe van boete, maar schepenen zouden daarbij ook hun ambt verliezen. Daar heeft men zich niet aan gehouden: in 1528 werd in het Breuck en Beschuldiging Boeck 1527 1585 opgetekend: Onsen L. Mederaitsvr. Jacob Huyrninck, dat hij baven sijn echte huisvr. zeiiger gedachten in overspel ge- levet ind een kint gemaeckt, dair hij onser stadt keur gebreuckt heeftdat die Richter van der stadt wegen niet lijden en wol den om 200 olde schilde. Arnt [sic. LL] Huer- ninck seght dat sijn huisvr. z. gedachten lange bedderedich als lantkondich gele gen heeft en is door sulcke oorsaeck ge schiet. Geklaert op 20 Lb.2\ De boete is dus vastgesteld op twintig pond wegens de 'verzachtende omstandigheden', mo gen we aannemen. De gewone straf was volgens de keuren 40 pond. Een vreem deling uit Friesland liet men volgens een notitie in hetzelfde boek tachtig pond be talen voor zijn onwettige relatie met een Zutphens meisje. Het kost moeite tussen 1527 en 1585 enige schepenen te vinden die geen natuurlijk kind nalieten. Die kinderen werden niet altijd uit overspel maar wel buitenechtelijk geboren, zoals van een weduwnaar die zijn 'maagd' zwanger maakte. Veel schepenen die een natuur lijk kind hadden zijn bekend, óf omdat hun nakomelingen bastaard genoemd werden, óf omdat ze, al dan niet op hun sterfbed, voorzieningen troffen voor der gelijke kinderen, vaak vergezeld van een extra boetedoening. Een voorbeeld (uit tientallen): In 1565: Rense Kreynck heeft in testa ment gegeven sijn natuirlicke dochter die hij bij Heylken sijn magit gehadt heeft oock Heylken genoemt, drie hondert da- Ier. End der moeder hondert daler ind alle sijn gerede guet, wairvan de moeder sijne eerlijcke uitvairt doen sal. Noch geeft hij den armen Weesen uit opgerichten Wee- senhuis binnen Zutphen tweehondert da ler ind besten ossen in de weiden. Voort den Ni jen gasthuis twee hondert daler. Noch soo sullen sijn beyde ossen die hij op stal heeft hebben: den besten dat Con vent to Galileeën ind den anderen in Born hof. End sijn stierken dat hij op stal heeft sal hebben Hen rick van den Maise Cappelain. Ter onthouding sullen sijn erf- genaemen sijne schuit uitrichten ind uit- staende schulden genieten22. Het convent Galileeën was het klooster van de Fran ciscanen. De verantwoordelijkheid voor de buiten echtelijke kinderen werd vaker genomen: Johan van Voirthuisen onser L Burge- meyster, z.[zalige] Johan van Voirthuisen gewesen Praist der collegialen kereken van Sunt Lebuinus binnen Deventer sijn soonwil sich des soons guederen geen erfgenaem verclaren23. Even verder wordt duidelijk waarom niet: Johan van Voir thuisen Gerritsz. Heyle sijn w. becanden dat sijn z. soon meyster Johans van Voirt- huysenPraist to Deventernaturlicke dochter Sibil liken genoemtbij Susanne- ken van der Bruggen geprocreiert, na sijn doot hebben sal ses hondert carolus gul den tot XX st. bij sijn oltsten soon Gerrit van Voirthuysen uit te richten24. Emancipatie Een moderne houding ten opzichte van de dochters kwam in de 16e eeuw, de tijd van de Renaissance, naar voren. In 1565 werd vermeld: Gerrit Schimmelpen- ninck, onsen L. [Lieve] mederaitsvr. na her hij etlicke van sijn kinderenbuiten welgebracht ind bestadet, ind oock van een deel etlicke tijtlanck buiten geweest zijn ind hon merckilicks gecostind sijn twee jongste kinderen daer tegen niet ge noten, heeft derhalven sijn twee jongsten kinderen als Jacob ind joffer Mechtelt Schimmelpenninck van sijn guit vooruit 10

Zutphen (vanaf 1982) | 1997 | | pagina 12