Foto van de kaart van Zutphen omstreeks 1650. Centraal staat op dit detail het Adamanshuis of Agnietenhof. (Collectie Wijnhuisfonds Zutphen) vader niet in den huyse gehadt wolde hebben. Dit heeft joffer Anna bestedicht als recht is ind haer handt over haer borst gelecht ind haer wondert seer wat oilicke luide hair in alsodane oneirlicken gerucht brengen wolden]\ Beg ij men Meisjes gingen al jong in het klooster of in een zusterhuis waar niet de volledige kloostergeloften van armoede, kuisheid en gehoorzaamheid werden afgelegd. Andriesken, een dochter van Gerrit Yse- ren en Jutta Doire uit Zutphen, trad met negen jaar in bij de begijnen van het Lamme Diezenhuis in de Pontsteeg in Deventer. Ze kwam met haar moeder en zuster Mechteld naar het Huis om Mech- teld te brengen, maar die wilde terug naar huis. Andriesken wilde blijven. Ze leerde er lezen en schrijven. Ze was later 36 jaar lang matrix of meystersche van het Huis en is opgenomen in een verzameling vi- ten [levensbeschrijvingen] over de zus ters. Ze stierf in 1502. Twee van haar vier zusters traden in het klooster Isendoorn in Zutphen. Hiervoor genoemde zuster Mechteld trouwde: Welke dochter nama- els enen man krech daer sie voele van te lijden haddesoe dat het haer vake be- roude dat sie hier niet en bleef metter wonne. Mer doch sie was alte gaden [he lemaal een] godsdienstigen vrouken al hoer dag he, alsoe dat haer man plach te seggen dat sijn wijf ene begijne weer. Dit kregen de zustertjes die de viten lazen onder ogen om te laten zien dat een hu welijk ook niet alles was en dat Andries ken en niet Mechteld de juiste keuze had 8

Zutphen (vanaf 1982) | 1997 | | pagina 10