Uit de Zutphensche Courant Namen voor straten zijn vaak een heet hangijzer voor de politiek. Er moet met diverse factoren rekening gehouden worden, criteria die vandaag de dag nog N altijd gelden. Maar in de krant van 13 september 1934 duikt een ingewikkeld probleem op In de laatst gehouden raadsvergadering is een straat in de omgeving van de Borro- straat gedoopt als Heetijzerstraat. De bur gemeester heeft toen, in antwoord op een vraag van de heer Paap meegedeeld, dat hiermee vernoemd werd een bekend klokkengieter. Nu maakt een stadgenoot ons er op attent dat de heer R.P.J. Tutein Nolthenius op bladz. 11 van zijn boek OudZutphen, in hef opstel over klokken noemt een in 1521 door Segevinus of Segewijn Harty- seren gegoten klok. Deze Hartyseren goot klokken, vijzels enz. Hij werd een geel-gieter of bronsgieter genoemd. Een klok van deze gieter is aanwezig in de toren van de St. Wal- burgskerk. Op die klok staat: "Segewinum Hatyseren" (dus zonder r in de naam). Maar Nijhoff verhaalt in zijn gedenkwaar digheden deel VI Oork. no. 634 dat her tog Karei van Gelder de 26 december 1508 Segewalt Hartyseren tot zijn bus- sengieter aanneemt. In het gemeentemuseum te 's-Graven- hage bevindt zich een vijzel met het op schrift: "Segevinus Hatyseren" en het jaartal 1531. Ook het Victoria en Albert Museum te Londen bezit zo'n vijzel met dezelfde naam, en het jaartal 1540. Al deze producten van klokengieterskunst zijn dus blijkbaar van dezelfde gieter af komstig. Nu heeft de archivaris van Zutphen in het burgerboek aangetroffen dat in 1517 bur ger is geworden: S. Haitijser. In een koop akte is de naam van zijn weduwe aan- getrfoffen, die in het midden van de 16e eeuw een hof in de Polsbroek kocht. Daarin luidt de naam ook: Haitijser. Om nu deze naam in de volksmond wat te vergemakkelijken is de nieuwe straat Heetijzer gedoopt, naar de bekende gie ter Haitijser. Hoe de naam oorspronkelijke precies luidde, kunnen wij natuurlijk niet uitma ken. 53 De Heetïjzerstraat

Zutphen (vanaf 1982) | 1996 | | pagina 7