zaak van gezaghebbende zijde te worden ingelicht, (ook voor geneeskundigen niet overbodig), opdat zij zich een behoorlijke voorstelling kan maken van de kwestie, waarover het gaat en van de belangrijke consequenties, die aan de raad te nemen besluiten vastzitten; dan eerst zal men willig de middelen verschaffen, die voor het doel moeten worden geofferd, welke offers niet gering zijn. Heeft het publiek geen voorstelling van de economische voordelen, die een behoorlijk ziekenhuis oplevert, dan zou het onwillekeurig het bij de schrik laten blijven. De ziekenhuis directies zijn niet bevreesd voor de publi citeit van zaken, waarbij het algemeen belang betrokken is en het is voor de goede naam van de inrichting en voor de algehele waardering van de arbeid, daar verricht, honderd keer beter, dat regelin gen worden besproken, dan dat deze on willekeurig worden aangeroerd tenge volge van persoonlijke feiten, die als ge volg van verkeerde toestanden onvermijdelijk zijn. Het ziekenhuis neemt tegenover verwan ten en betrekkingen een grote verant woordelijkheid op zich met voor hun zie ken te zorgen; zijn bouw en inrichting niet overeenkomstig de ernst van deze verantwoordelijkheid, dan dient de ge meenschap die zorg met de geneeskundi gen te delen. Het is te wensen, dat de Zutphense raad van de belangrijkheid van een goed inge richt en georganiseerd ziekenhuis een juiste voorstelling heeft. De wensen, die door de steller van het arikel in de Zutphensche Courant worden aangestipt, zijn inderdaad zeer beschei den, maar de raad kan ervan overtuigd zijn, dat hij daarmee niet van de zaak af is. Hij behoort in principe te beslissen of hij ertoe wil meewerken, dat de bevolking van Zutphen een volledige geneeskun dige behandeling in de plaats zelf kan vinden, dan wel, of men zich tevreden moet stellen met de verlening van eerste hulp. Besluit de raad het eerste, dan is daarvan de consequentie een behoorlijk ingericht ziekenhuis. De inrichting behoort rekening te houden met de eisen van de tegenwoordige tijd, zowel op medisch als op ziekenhuis- technisch gebied. De inrichting moet dienstbaar gemaakt worden aan de belangen van de zieken maar ook van het verplegend personeel, dat in de inrichting een opleiding krijgt: tenslotte moet de geneeskundige en ver plegingsdienst onder één centraal genees kundig bestuur georganiseerd zijn, waar bij de in de inrichting werkende genees kundigen niet schuw moeten worden als hun, uit in de raad vastgestelde instructies blijkt, dat ze in ambtelijk verband werk zaam zijn en verantwoordelijk voor hun doen en laten, behoorlijke instructies moeten geen twijfel laten omtrent de rechten en verplichtingen van ambtena ren en personeel van de inrichting. De lasten, die voor de gemeente voort vloeien uit een op de hoogte van de tijd brengen van het ziekenhuis, zullen niet gering zijn, maar er daagt een verschiet, hetgeen gunstig is voor de exploitatie van de ziekenhuizen. De ziektewet zal, evenals in Duitsland een bijna 15-jarige ervaring leerde, de ziekenhuisbehandeling zeer propageren en het verzekeringsinstituut of de Staat, die een voordeel ondervindt van een kor ter durende invaliditeit en van een bevor dering van de volkomen validiteit, zal evenals bij onze oostelijke naburen een actief aandeel nemen in de stichting en het onderhoud van de bedoelde instellin gen. Zolang dit echter nog njet het geval is, zullen de tekorten, die door te lage verpleegprijzen ontstaan, nog dikwijls v goede voornemens verijdelen. 52

Zutphen (vanaf 1982) | 1996 | | pagina 6