als nieuw In een nummer met oude artikelen mag zoiets natuurlijk niet ontbreken: de zo goed als nieuw show. De panden stonden aan de Komsteeg. (Foto: Collectie Wijnhuis fonds) Wobbe Hannemans exploiteerde blijk baar een heilig huisje oftewel taveerne, die wel kort bij de kerk, in de Lange Hof straat gestaan zal hebben. Was het "De stad Utrecht" of "De Roode Toren"? Wij hopen het nog eens te vinden. Dat daar voor, onder, en na het gieten een stevig kannetje wijn gebruikt is, blijkt duidelijk: 14 schilden, de waarde van ongeveer zeven vette varkens. Maar dat hoorde zo: een afspraak of contract dat niet behoorlijk begoten was - de wijn koop werd dat genoemd - deugde eigen lijk niet en brave Zutphenaren hebben in vroeger tijd hun Zutphens volkslied altijd hoog gehouden: Alles wat uut Zutphen kumpenz. Uit de mededeling, dat na afloop van het karwei de straat weer gemaakt moet wor den, mag men wel besluiten, dat het niet ver van de kerk, dus op 's Gravenhof, ge beurd is. De gehele klok kostte dus ongeveer - met de onkosten - zoveel als 63 vette var kens. Jammer, dat zij niet bewaard is gebleven. Want, als er al niet eerder ongelukken mee gebeurd zijn, daar staat geschreven boven de torendeur: Anno 1446up den hilgen Palmdachdes margens tusschen 7 ende 8, doe ent- fenenck de torn (vloog de toren in brand) van den wederunde verbrandde met 6 doeken unde de myddelkerke unde de zuetsijdeunde daer bleven doet (dood) 9 personen. Byddet voer de zylen. Doe weren kerekmeisters Antonys IJseren unde Ghert van der Voerst. Daarbij is dan stellig ook de klok van Jo- han van Haerlem vernield. 81 DC ZO COO)

Zutphen (vanaf 1982) | 1996 | | pagina 35