v i h. De flat (schoenendoos) die hier na de Tweede Wereldoorlog is gebouwdheeft alweer plaats gemaakt voor Betreffende de werkzaamheid van die eerste kerkmeesters, Johan van Cleve en Gerrit van Angeren, is zo goed als niets tot ons gekomen. De laatste schijnt in 1362 te zijn gestorven; de eerste zal wel dezelfde zijn als Johan Clevesche, wiens naam nog in 1368 vermeld wordt, zonder de bijvoeging: kerkmeester. Hij schijnt dus bedankt te hebben. Nieuwe kerk meesters waren intussen opgetreden, na melijk Johan Tast en Rendo ten Clocke, waarschijnlijk gekozen op Petri ad Cathe- dram 1363. Wij ontmoeten hen het eerst in een transfixbrief van zondag na He melvaartsdag: 14 Mei 1363 (merkwaar dig, dat men toen ook op zondag in de schepenbank terecht kon), waarin Hen drik Scholdeman een jaarrente van 1 pond kleine penningen, die hij in 1356 gekocht had uit het huis van Hendrik Mye en Hesse zijn vrouw, gelegen bij het klooster der Predikheren, afstaat aan Jo han Tast en Rendo ten Colcke, meesters of verzorgers van de "oude kerk" te Zut- phen, tot onderhoud van de lamp, die in genoemde kerk hing te branden voor het altaar van de Heilige Maagd. Op St. Mi chielsdag (29 september) 1364 worden zij nogmaals vermeld, wanneer Engel- rade, die achtereenvolgens dienstbode geweest was bij Claas Ulekensz. en Johan ter Clusen, zo'n jaarrente afstaat aan de kerkfabriek. Johan Tast alléén ontmoeten wij nog in 1367 en 1369, zonder vermel ding van kwaliteit. In 1370 komen weer nieuwe namen voor. Johan Tast nu is de schrijver van het kas boekje, waar het hierover gaat. Wie heeft de laatste jaren niet bemerkt, dat oude kasboekjes belangrijk zijn? Wie zit niet in stilte te genieten als hij - of zij - er één opslaat van vóór de oorlog? Hè, die prij zen van toen, die arbeidslonen 't Is om te watertanden. Toen kon men nog eens een stuiver opzij leggen. Het kasboekje van Johan Tast bestaat uit een half vel oud, dik papier, zonder enig watermerk - een tabakszak is er nog mooi bij - overlangs dubbel gevouwen, zodat er vier bladzijden kwamen. Daarop heeft deze kerkmeester het een en ander opgetekend betreffende de inkomsten en uitgaven van de kerkvoogdij in het jaar... ja, dat staat er niet op. Maar het zal wel het eerste jaar van zijn werkzaamheid ge weest zijn: nieuwe bezems Er zijn ook andere, inwendige gegevens, die daarop wijzen. Zijn aantekeningen zijn kort, in de spreektaal van die tijd, maar wat valt er veel uit te halen! Berichten over aller lei Zutphenaren van die dagen en hun kostwinning, over de toenmalige prijzen en arbeidslonen, over handel en nijver heid, over de sterfte, de geldwaarde en de taal, kortom, te veel om op te noemen. 67 iïi'i

Zutphen (vanaf 1982) | 1996 | | pagina 21