Een ieder riep toen wel tevree: Wij juichen Bakker Markus mee Doch toonen wij dat dit verschil Noch afhangt van hun doen en wil. Doch 1 October kwam in 't land Het was of Zutphen stond in brand Daar oliekaars en ander soort Van lichteen ieders oog bekoort En op het branden van het gas Wordt door bestuurders opgepast. Wie teekenden brandden het niet meer Of dertig gulden geeft dien Heer. En daaromburgersdenkt er om Voor veertien centen 't gas weerom Dan branden wij weer na de plicht En vervangen dit October licht. Dit versje dat gretig gezonden werd, zelfs door de jeugd, en de daardoor verwekte sensatie leidde zelfs tot ongeregeldheden, een soort "gasoproer". Als eis klonk: nie mand gas branden! En bij winkeliers die het toch deden, werden de ruiten stukge gooid. Dragonders moesten ten slotte de rust herstellen. Toen de firma Heintz Co in 1873 de gemeenteraad toestemming vroeg de gasprijs te verhogen van 15 naar 18 cent per m3 besloot de raad negatief. Toen men in het begin 19 cent per m3 had gehad, zou er ruime winst behaald zijn. Als Heintz Co meende dat de verhoging noodzakeijk was, moest de raad maar besluiten de fabriek over te nemen. Op 11 augustus 1873 werd aldus besloten. Het contract werd op gezegd en de raad nam de fabriek op 1 maart 1874 over voor 107.000. Op 14 juli 1902 besloot de raad een nieuwe gasfabriek te bouwen. Dat had nogal wat voeten in de aarde, de bouw duurde twee jaar en de kosten bedroegen meer dan drie ton. Op 14 juli 1905 werd de nieuwe gasfabriek aan de Marsweg in gebruik genomen. De oude werd afgebroken. Op het vrijgekomen terrein werden huizen gebouwd en twee straten aangelegd. Hiipsu. üMfik Zo zag vóór de restauratie begin jaren '80 van het Agnietencomplex de achter- en binnenzijde er uit. (Foto: Collectie Wijnhuisfonds) 58

Zutphen (vanaf 1982) | 1996 | | pagina 12