H. Mulder In het voorjaar van 1990 werd door de museumcommissie van Het Groot Graffel een kleine tentoonstelling georganiseerd onder de titel: "Het Groot Graffel in oorlogsjaren". Bijdragen hiervoor werden o.a. ontvangen van een aantal psychiatrische zieken huizen waarvan in de oorlogsjaren de patiënten naar Het Groot Graffel werden geëvacueerd. De gegevens die hieruit werden verkregentezamen met de gegevens die in de archieven van de gemeente Zutphen en het Oude en Nieuwe Gasthuis aanwezig warenleverden de informatie op voor onderstaand artikel. De geëvacueerde patiënten Joodse patiënten Als gevolg van verdedigingsmaatregelen door de Duitse troepen die ons land op 10 mei 1940 waren binnengevallen wer den o.a. alle psychiatrische ziekenhuizen in de kuststrook door de bezettende macht "gevorderd". Dat betekende dat vaak in korte tijd voor honderden patiënten en personeelsleden andere huisvesting moest worden ge zocht. Voor het Oude en Nieuwe Gasthuis c.q. Het Groot Graffel betekende dit de op vang van patiënten en personeel van de inrichtingen: - Rosenburg, Loosduinen ('s-Graven- hage); - Provinciaal Ziekenhuis Duin en Bosch, Castricum; - Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort (voorheen Meerenburg); - Vrederust, Halsteren. Om een indruk te geven van de giganti sche operatie die een dergelijke ontrui ming met zich meebracht, nemen we uit de jaarverslagen van Santpoort over, dat nadat eind 1942 bevel tot ontruiming was ontvangen, reeds op 4 januari en 5 febru ari 1943 met zeven D-treinen 1334 pa tiënten met 400 personeelsleden vertrok ken naar een zevental verschillende in richtingen in het binnenland. Vermeldenswaardig is hetgeen te lezen valt in de stukken van Santpoort over de joden. Vermoedelijk zal het in andere in richtingen niet veel anders zijn geweest. Sf vüimr h V Het transport van geëvacueerde patiënten van Santpoort gebeurde o.a. met deze bus. (Foto: Museumcommissie Groot Graffel Warnsveld) Voornamelijk als gevolg van de razzia's in juli 1942 in Amsterdam werden in Santpoort de eerste joodse onderduikers als "patiënten" opgenomen. Totaal "ver dwenen" zo'n 200 joden als psychiatri sche patiënten binnen de muren van Santpoort. Bij de evacuatie dragen alle joden 31 i:\dp O'/'V Het Groot Craffel in oorlogsjaren

Zutphen (vanaf 1982) | 1996 | | pagina 9