Aan de IJsselkade stond het eerste bondsgebouw. (Foto: Archief G.O.Z.) Gedurende de eerste jaren werden ver schillende pogingen aangewend om tot verscherping van de Boterwet en invoe ring van een Rijksmèrk te komen. En al mogen deze dan geen direct gevolg heb ben gehad, ze hebben er toch zeker toe meegewerkt het pad te effenen. Er waren veel bezwaren tegen de voorgestelde re gelingen. Vooral van regeringszijde. Ze zouden te ver gaan, vond men. In dit op zicht was er dus voorlopig niets te berei ken. Wel zou er meteen een belangrijke verbetering kunnen worden aangebracht door rechtstreeks aan het buitenland te leveren. De bond sloot zich daartoe in het begin van 1897 aan bij de Nederlandsche Coö peratieve Bond. Door tussenkomst van deze bond werden contracten voor leve ringen aan Engelse verbruikscoöperaties afgesloten. Korte tijd later werd ook, eveneens door bemiddeling van deze bond, naar Frankrijk geleverd. Botermijn In 1897 werden besprekingen gehouden over de oprichting van een botermijn in Zutphen. Het volgende jaar werd de lijst artikelen belangrijk uitgebreid. Het is zeer verleidelijk om uit de eerste jaren van het bestaan van de G.O.Z. nog meer feiten aan te halen die doen zien welke werkkracht de jonge vereniging be zat en met hoeveel lust zij zich wierp op de talrijke vraagstukken, die om een op lossing vroegen. Het voorgaande zal evenwel voldoende zijn om in te zien dat naast deze en der gelijke vraagstukken er meerdere zijn die ook voor de andere bonden van belang waren, zodat het zeer verklaarbaar is dat de G.O.Z. zich al spoedig tot de beide andere reeds bestaande bonden, nl. de Friesche Bond en de Z.N.Z., wendde, met het voorstel de algemene belangen ge zamenlijk te behartigen en daartoe een 29 I

Zutphen (vanaf 1982) | 1996 | | pagina 7