Stormachtige ontwikkeling In Overijssel waren 5 bedrijven, waarvan 4 op stoomkracht. Zij ontvingen 4,1 mil joen liter. De fabrieken schoten als pad destoelen uit de grond, want twee jaar later waren er in Overijssel al 21 bedrij ven, waarvan 13 op stoom en in Gelder land 31, waarvan 12 op stoom. De meeste ervan waren te vinden in Twente en in de Achterhoek. Vervalsingenstrijd tegen knoeiers en parasieten In de jaren vóór het begin van de zuivel industrie in Nederland was het vooral de strijd tegen de knoeierij die alle aandacht vorderde. Men kan zeggen dat de op komst van de zuivelorganisatie ten nauw ste samenhing met de noodzaak zich te gen de margarine te verweren, vooral om dat men mengsels van boter en margarine voor zuivere natuurboter probeerde te verkopen. Het was deze vervalsing van de boter met aanvankelijk vrij primitieve vorm van namaak, die de naam van boe- renboter ondermijnde en daardoor mede de stoot gaf tot het stichten van zuivelfa brieken. Deze leverden een gelijkmatiger produkt af dan de verschillende boeren konden bereiken, maar ook van dit fabriekspro- dukt werd door weinig scrupuleuze han delaren onmiddellijk misbruik gemaakt. De jonge zuivelindustrie moest zich dus direct al verdedigen tegen knoeiers en pa rasieten. Deze strijd is niet gemakkelijk geweest. Aanvankelijk bestonden er geen wettelijke bepalingen die de vermenging van boter met vreemde vetten verboden of bestraften. Pas in 1888 werd in Neder land de Boterwet ingevoerd, een goed be doelde poging om de zuiverheid van de boter te beschermen, maar in de praktijk bleef deze een bijna dode letter. Dat kwam omdat er geen keuringsdiensten voor boter waren ingesteld. De politie kon, in geval van twijfel aan de echtheid van het aangeboden produkt, monsters nemen en die laten onderzoeken bij land bouwproefstations, maar dit was een weinig doeltreffende methode. De ge wone politie was voor een dergelijke controle niet de aangewezen instantie. De zuivelmarkt was dus destijds een vrij- Een overzicht van de boterkeuring in september 1963. (Foto: Archief G.O.Z.) 27

Zutphen (vanaf 1982) | 1996 | | pagina 5