A.J. Sinnema Een beeld van de beginjaren van de Geldersch-Overijsselsche Bond van Coöperatieve Zuivelfabrieken Zutphen heeft al een eeuw iets met zuivel. Om het precies te zeggen: met boter. Honderd jaar geleden werd in Zutphen de G.O.Z. opgerichteen organisatie die eind 1991 werd opgeheven. De belangen van de G.O.Z. zijn sindsdien over gegaan op Coberco. Dat bedrijf heeft een veel jongere geschiedenis; die komt dan ook niet aan de orde in dit verhaal. Binnen afzienbare tijd zal voor Coberco een splinternieuw gebouw verrijzen aan de rand van Zutphenvlakbij de brandweer kazerne. In deze bijdrage geeft A.J. Sinnema een beeld van de ontstaansgeschiedenis van de G.O.Z. Hij doet dat aan de hand van archiefstukken van de G.O.Z. die bewaard worden in het Stadsarchief. In 1896 werd in Zutphen de Geldersch- Overijsselsche Bond van Coöperatieve Zuivelfabrieken (kortweg verder aange duid als de G.O.Z.) opgericht. Het ge beurde in de serre van de stationswacht kamer. Vertegenwoordigers van 11 coö peratieve zuivelfabrieken waren bij elkaar gekomen om te spreken over de oprich ting van een bond. Dit alles op initiatief van C.J. Bieleman, voorzitter van de zui velfabriek te Vorden, in het dagelijks le ven hoofdonderwijzer in dat dorp. Biele man is ook de eerste voorzitter geworden van de G.O.Z., een functie die hij zou bekleden tot 1901, toen werd hij be noemd tot rijks-boterinspecteur. Boter De oprichting van de G.O.Z. had direct te maken met de bereiding van boter. Dat de boer, die de melk zelf moest verwerken, niet zo bijster op de hoogte was van de zuivelbereiding, blijkt wel uit de rapporten van de Geldersch-Overijsselsche Maat schappij van Landbouw. Enkele citaten: Alles verenigt zich om slechte boter te makengeheel afwijkende begrippen om trent zindelijkheidgemis aan kennis van een goede boterbereiding 25 De plaatselijke wijze van boter bereiding liet vrij veel te wensen over; vooral wat betreft de wijze van afroming waarbij ver bazende hoeveelheden koud water in doorgezaagde petroleumtonnendie als melkvleuten diendengebruikt werden. Boterkeuring rond 1925. (Foto: Archief G.O.Z.) Particulier of coöperatief De eerste zuivelfabriek werd in 1871 in Waddinxveen opgericht door een zekere Van de Brogge. Al gauw waren er meer van dit soort fabriekjes. De groei ervan v Zo begon de G.O.Z.

Zutphen (vanaf 1982) | 1996 | | pagina 3