1864 tot 1 januari 1865 blijkt dat de wer ken aan de lijn van Zutphen naar de Pruisische grenzen, hoewel over enkele percelen in de gemeente Gorssel niet kon worden beschikt, door de aannemers met de meest mogelijke spoed werden voort- De stationsgebouwen te Lochem, Goor en Delden, de haltegebouwen te Laren en Markelo, 23 wachterswoningen en 28 wachtershuisjes waren onder de kap ge bracht. De stations van Lochem, Goor en Delden waren van het type 4e klasse, de haltegebouwen van Laren en Markelo werden gerekend tot stations van het type 5e klasse. Op 5 augustus 1865 was het zover dat de lijn Zutphen-Deventer kon worden geopend. De feestelijkheden speelden zich dit keer uitsluitend in Deventer af. Er reden spe ciale treinen voor de genodigden en de volgende dag werd de lijn voor het pu bliek geopend. Er reden dagelijks 5 treinen in beide rich tingen en wel van Zutphen om 8.51, 11.33, 15.40, 17.40 en 22.12 uur. Van Deventer: om 6.05, 10.15, 13.10, 18.12 en 19.30 uur. De treinen stopten in Gors sel en de totale reistijd was een half uur. Intussen had Zutphen nu wel zijn spoor brug, maar op de verkeersbrug moest nog even gewacht worden. De werkzaamhe den daaraan begonnen in de eerste dagen van augustus 1865. Naar Hengelo Op de nog in aanleg zijnde lijn naar Hen gelo vond op 8 september een ongeluk plaats: een grindtrein ontspoorde, waar door een arbeider gewond raakte, terwijl twee wagons flinke schade opliepen. Nog voor de officiële opening werd van de lijn naar Hengelo al gebruikt gemaakt bij de opening van de lijn Almelo-Salz- bergen. We lezen in de Zutphense Courant van woensdag 4 oktober 1865: Zutphenden 3 oct. 1865. Zondagavond arriveerde alhier met de trein van 5 'A uur zijne excellentie de minister van binnen- landsche zaken en vertrok naar een kort oponthoud met een extra trein naar Al melo, ter bijwoning der feestelijke ope ning van den spoorweg Almelo-Salzber- gen. Gistermorgen te 9.25 vertrok een feesttrein derwaarts met genodigden van hier en elders. Kort daarna, op woensdag 1 november 1865, word de staatslijn Zutphen-Hen- gelo geopend. De dienstregeling, zo ad verteert de directie van de Maatschappij tot Exploitatie van Staats-Spoorwegen is verkrijgbaar op de stations der maat schappij. Dienstregeling 1874 We hebben gegevens over de zomer dienstregeling van 1874 en daaruit blijkt dat van de treinen Arnhem-Zutphen een aantal doorging naar Hengelo en niet, zoals we nu gewend zijn, naar Deventer. Er reden toen dagelijks zeven treinen van Arnhem naar Zutphen, die hier aankwa men om 8.58 en 11.5 's morgens, 1.50 en 4.10 's middags en 6.48, 9.5 en 10.50 's avonds. Hiervan gingen de 1e, 2e, 4e en 5e trein door naar Hengelo. Richting Deventer reden van Zutphen dagelijks zes treinen, waarvan er vijf doorgingen naar Zwolle en één maar tot Deventer reed. Van Arnhem naar het noorden rei zende, moest men dus, althans in 1874, altijd in Zutphen overstappen. Het emplacement Over de enkelsporige IJsselbrug met een stroomoverspanning van 102.50 meter, waarin als beweegbaar gedeelte een ge- lijkarmige draaibrug met een armlengte van 19.29 meter was opgenomen, kwam men Zutphen binnen. Na een aantal ver takkingen en samenvoegingen verlieten - aan de andere zijde van het emplace ment, daar waar nu de overweg bij de overgang van Nieuwstad in Burg. Dijck- meesterweg ligt - twee sporen het sta tionsterrein, de linker naar Deventer- Zwolle, de rechter Lochem-Hengelo. Op het emplacement stonden - behalve 43

Zutphen (vanaf 1982) | 1996 | | pagina 21