beurtenis en levert de dag van morgen stof op tot vreugde. Zutphens ingezetenen zullen zeker naar vermogen bijdragen om aan de stad een feestelijk aanzien te gevenaansporing tot algemeen uitsteken van vlaggen is wel onnoodig. Vele belangstellenden van elders zullen naar we verwachtenonze stad bezoeken om getuigen te zijn van de opening. Moge de dag van morgen regt feestelijk zijn! Moge de toekomst onze goede ver wachtingen en beste wenschen voor stad en graafschap verwezenlijken Omtrent de feestelijkheden op morgen deelen wij nog het volgende mede: Ten tien ure muzijk der schutterij op de Markt. Ten elf ure veertig minuten vertrek van den feesttrein naar Arnhem. Optogt met muzijk enz. (van het stadhuis). Ten half twee ure muzijk van het eerste regiment dragonders op de IJsselkade. Ten half vier ure terugkomst van den feesttrein met genoodigden. Ten half vijf ure maaltijd der genoodig den. Ten half acht ure concert en daarna bal in de groote- en nieuwe sociëteiten (in de groote sociëteit van het 4 reg. drag, onder dir. van den kapelmeester Henning; in de nieuwe soc. van het regiment veldartille rie onder dir. van den kapelmeester F. Rudersdorfl) Ten acht ure vertrek der van elders geno digden met muzijk enz. enz. Ten tien ure groote taptoe op de Markt. Het concert en bal is alleen toegankelijk voor de leden der beide sociëteitentegen entrée van 0,99welke den ganschen dag over en weder zijn opengesteld. Verder vernemen wij, dat na het vertrek van den feesttrein den ge heel en dag mu zijk zal zijn in de manege van de drag, alhier, en 's avonds bal, tegen eene entrée van 25 cents. De krant meldt verder nog dat zaterdags voor de opening de brug over de IJssel is beproefd door het aanbrengen van een trein met ballast voor de grote overspan ning ter zwaarte van circa 400.000 pond en voor de overspanning tussen de land- pijlers van circa 135.000 pond. De krant van 3 februari doet uitvoerig verslag van de gebeurtenissen op de dag van de opening op woensdag 1 februari 1865. Bij de zitting van de Zutphense gemeen teraad op 6 februari 1865 bevond zich onder de ingekomen stukken een tele gram met gelukwensen van het gezel schap "Zutphania" in Leiden. Bijna een ongeluk mmiddels was de dienst voor het publiek op 2 februari begonnen en al op 7 febru ari meldt de krant dat deze reeds nu, in deze voor het reizend publiek nog zo weinig aantrekkelijke dagen, aan de gun stige verwachting daarvan gekoesterd, be antwoordt. Dagelijks werden sedert de opening on geveer 500 passagiers vervoerd. Op 14 februari was er bijna een ongeluk gebeurd. Juist toen de derde trein naar Arnhem het station had verlaten, werd de machinist door de brugwachter met sei nen en bewegingen tot stoppen gebracht. De rails van de draaibrug, die open ge weest was, sloten nog niet geheel aan. De machinist ontwaarde het sein zo tijdig, dat de trein op de grote overspanning stil stond, toen zich daarop de locomotief en twee rijtuigen bevonden. De dienstregeling van 2 februari 1865 geeft aan dat er dagelijks in beide richtin gen 4 treinen reden: van Zutphen 's mor gens om 7.07 en 10.52, 's middags om 5.40 en 8.00 uur. Van Arnhem vertrok men 's morgens om 8.50 en 's middags om 1.00, 6.10 en 9.45 uur. Men gebruikte in die jaren nog niet het systeem waarbij de tijden op 24-uurs- basis werden opgegeven. Richting Deventer en Lochem mmiddels werd uiteraard ook gewerkt aan de lijnen van Zutphen naar Deventer en naar Hengelo. Uit het verslag in de Staatscourant omtrent de aanleg van de staatsspoorwegen in de periode 1 juli 42

Zutphen (vanaf 1982) | 1996 | | pagina 20