Het invaren van de nieuwe spoorbrug na de Tweede Wereldoorlog. (Collectie Stedelijke Musea) Koning Willem lil Zoals hiervoor al vermeld, kwam koning Willem III op 22 oktober 1861 naar Zut- phen om de eerste steen voor de spoor brug te leggen. Deze steen werd geplaatst in de voet van de eerste landpijler, gere kend van de linker oever, dus aan de kant van de Hoven. Het opschrift in de steen luidde: Koning Willem de Derde heeft aan deze brug den eersten steen gelegd en daarmede den aanleg van de Staatsspoorwegen door zijn Rijk ingewijd XXII October MDCCCLXI Volgens de verslagen werd het die dag een "werkelijk volksfeest", begunstigd door schitterend weer. Behalve de koning waren veel hoge ambtenaren aanwezig, onder wie enige die bij de aanleg van de spoorlijn betrokken waren. De omgeving van de toekomstige brug was "smaakvol versierd" en de ingezetenen hadden hun huizen "feestelijk opgetooid". De ge meentegebouwen waren ook versierd, waarbij in het bijzonder de smaakvolle wijze, waarop dit met de Wijnhuistoren met tal van vlaggen was gedaan opviel. De koning bleef na de plechtigheid nog een paar uur in Zutphen en schonk later, ter herinnering aan deze dag, zijn portret aan de stad. Het gemeentebestuur schafte daarbij een "sierlijke lijst met glas" aan, waarna het portret een plaats kreeg in één van de kamers in het stadhuis. Op de dag van de eerste steenlegging duurde het feest in Zutphen 's avonds nog voort, toen "illuminaties" werden ontsto ken. Bodemvondsten De werkzaamheden aan de spoorlijn wa ren nu echt begonnen en er moest het een en ander "op de schop". De spoor dijk aan de Zutphense kant van de rivier werd dwars door de kapitale gracht en wal aan de noordkant van de stad aan gelegd, waarbij achtereenvolgens het Tralie-, het Molen- en het Statenbolwerk werden doorsneden. Daarna ging de lijn ook nog over het ravelijn buiten de 39

Zutphen (vanaf 1982) | 1996 | | pagina 17