gebracht in het "Ruitershofje" aan de Ber- kelsingel. Over de bouwplannen wordt vermeld, dat door het bestuur "eene bouwcommissie werd ingesteld, met het doel, plannen te maken voor den bouw van een nieuw gesticht op het terrein van Het Groot Graffel te Warnsveld". 1945 Het jaarverslag over 1945 begint jube lend met "Eindelijk was dan toch het lang verbeide ogenblik der bevrijding gena derd". Reeds in de bestuursvergadering van 12 april 1945 (de Hoven was pas op 14 april bevrijd), kan de voorzitter zijn bestuur en personeel hartelijk gelukwen sen met de bevrijding en tevens een woord van deelneming spreken met het droevige verlies van de slachtoffers onder de patiënten en onder het personeel en hun verwanten. Een uitgebreide bekendmaking werd op gesteld, gericht aan het personeel, dat eindigde met de woorden: "Maar deze vijfjaren hebben verhelderend gewerkt, hebben het personeel dichter bij elkaar gebracht, hebben saamhorigheid, onder ling vertrouwen en waardering voor elkaar, versterkt. Laten wij deze goede eigenschappen behouden en gebruiken om samen te werken aan de wederop bouw en de vooruitgang van onze zo ge liefde schone stichting". Na de bevrijding bleek dat het Binnenge- sticht aanzienlijke schade had opgelopen. Omdat de gemeente Zutphen voor haar wederopbouw het terrein van het Binnen- gesticht in zijn opbouw- en uitbreidings plan wenste op te nemen, werd na lang wikken en wegen besloten het Binnenge- sticht niet meer voor verpleging geschikt te maken en de patiënten op het Buiten gesticht in verpleging te laten. In mei 1945 kwam een plan van Zand- stra, Giessen en Symons gereed dat be oogde de verpleging van 800 patiënten op het terrein van Het Groot Graffel mo gelijk te maken. Het plan bestond uit een hoofdgebouw, waarin ondergebracht het medisch centrum, de administratie, de bestuursvertrekken, de logiesgelegenhe- den van het personeel, de eet- en recre atiezalen voor het personeel, de ontspan ningsgelegenheden voor patiënten en personeel, voorts uit twee paviljoens voor rustige patiënten, een kerkgebouw, een sanatorium voor TBC-patiënten, een pa viljoen voor klassepatiënten en een cen traal economiegebouw, waarin wasserij, bakkerij, slagerij, magazijnen, keukens en machinekamer konden worden onderge bracht, voorts een gebouw voor arbeids- therapie en tenslotte een aula voor begra fenissen. Van provinciale zijde werd tijdens een bespreking op 29 juni 1945 "groote be langstelling en medewerking geconsta teerd". Een ambitieus plan waar vijfjaar over ge sproken was, maar dat als zodanig nim mer werd uitgevoerd. Wel kwamen in 1949 twee paviljoens (Ruimzicht en Bos- lust) reeed onder architectuur van de zelfde architect. Nadat de laatste geëvacueerde patiënten op 30 oktober 1945 waren vertrokken, resteerden nog 650 patiënten. Toch blij ken de geestelijke verzorging, de werk verschaffing en de ontspanning ondanks de krappe behuizing allemaal prima te verlopen. Wel heeft Het Groot Graffel als gevolg van granaatvuur een schade aan de ge bouwen opgelopen van naar schatting 55.000. Erger was, volgens de jaarver slagen, dat door het exploderen van de granaten 13 verpleegden het leven lieten 36

Zutphen (vanaf 1982) | 1996 | | pagina 14