Met dit wagentje werd het eten rondgebracht. (Foto: Museum commissie Groot Graffel Warnsveld) en het Buitengesticht Het Groot Graffel te Warnsveld. Eerst in 1944, na de ontploffing van de munitietrein op 28 september op het em placement te Zutphen, werden alle in Zutphen opgenomen patiënten (inclusief de evacué's) overgebracht naar Het Groot Graffel te Warnsveld. Sindsdien is het Binnengesticht niet meer gebruikt ten be hoeve van de verpleging van patiënten. Nog enkele bijzondere voorvallen gedurende de oorlogsjaren Aan de hand van de jaarverslagen gedu rende de oorlogsjaren valt met name ten aanzien van de nieuwbouwplannen het volgende te melden: 1940 Op 15 maart 1940 werd een deputatie van het provinciaal bestuur ontvangen ter bespreking van de voorgenomen plan nen, te weten het maken van een nieuwe aangewezen afdeling op het Buitenge sticht en de inrichting van de bestaande open afdeling tot verpleging van tubercu losepatiënten. Op 4 april 1940 werd een bouwcommis sie ingesteld en het architectenbureau Zandstra, Giesen en Symons te Amster dam ingeschakeld, met de bedoeling de plannen "zover gereed te maken dat met de bouw kon worden begonnen, zoodra de omstandigheden zich daartoe leenen". De eerste geneesheer, dokter P. van Bork, heeft de gebeurtenissen en de getroffen maatregelen in het Oude en Nieuwe Gasthuis en Het Groot Graffel van 10 mei tot en met 19 mei zeer nauwkeurig om schreven nagelaten. 1941 Het verslag vermeldt: "Het spreekt van zelf, dat onder de tegenwoordige omstan digheden aan uitvoering niet te denken is". 1942 Op 21 februari 1942 was het 500 jaar ge leden, dat van het Oude en Nieuwe Gast huis te Zutphen de stichtingsbrief werd afgegeven, als gevolg van de samenvoe ging van het Oude of Heilige Geestgast huis en het Nieuwe of St. Elisabeth-Gast- huis. Het jaarverslag vermeldt: "De om standigheden leenden zich er niet toe, om dit feit feestelijk te herdenken". Wel werd herinnerd aan "de naasten liefde en menschenmin van de stichters Engelbert Kreijnck en zijn schoonzuster Jutte van der Voorst, die, bezield met lust om maatschappelijke rampen en gebre ken te bestrijden, hun bezit afstonden tot hulp van zieken, armen en hulpbehoe venden". Namens het gehele personeel werd door de Rentmeester aan het bestuur een schil derij aangeboden, voorstellende het Nieuwe Gasthuis aan de Spiegelstraat te Zutphen. (Helaas is thans niet meer te achterhalen waar dit schilderij is geble ven.) 34

Zutphen (vanaf 1982) | 1996 | | pagina 12