Op; Uit: Patiënten: Pers. leden: In: 17-06-1942 Duin en Bosch, Bakkum 195 50 Groot Graffel 15-01-1943 Santpoort 200 60 Groot Graffel 16-02-1943 Rosenburg Loosduinen 170 60 Binnengesticht een zevental klassepatiënten kreeg een plaatsje in het binnengesticht. Bij de pomp werd de was gedaanzonder zeep! (Foto: Museumcommissie Groot Graffel Warnsveld) Tal van personeelsleden werden "inge kwartierd" op particuliere adressen in Zutphen en Warnsveld. Gedurende hun verblijf in ons midden bleven de geëva cueerde patiënten steeds afzonderlijk ge huisvest en onder de hoede van hun ei gen personeel. Onder hen was o.a. de arts dr A.P. Timmer uit Santpoort, bekend door het schrijven van zijn leerboek voor verplegenden van zenuwzieken en krank zinnigen. Het vereiste heel wat creativiteit om die meer dan duizend patiënten dagelijks van het nodige te voorzien, vooral als we let ten op de schaarste aan voedingsmidde len, zeep en water. Dr J.J. van Bork, zoon van de geneesheer-directeur in die tijd (P. van Bork): "Op het Graffel kwam de hon gersnood. In de winter van '44-'45 moest mijn vader bijna wekelijks een begrafe nisplechtigheid leiden. Hij deed dat in alle piëteit en verontwaardiging. Er was geen predikant, hij zette zijn hoge hoed op en ging samen met patiënten en ver pleging in het Onze Vader voor op de kleine begraafplaats die achter het Graffel ligt". Een herdenkingssteen, aangeboden door de directie van de instellingen waaruit geëvacueerde patiënten werden opgeno men, is een blijvende herinnering aan deze benarde jaren. Situatie ONG/Groot Graffel Voor de duidelijkheid zij vermeld, dat in het begin van de oorlogsjaren het Oude en Nieuwe Gasthuis over twee locaties beschikte ten behoeve van de "krankzin nigenverpleging" zoals deze zorg toen of ficieel nog genoemd werd, namelijk het Binnengesticht van het ONG te Zutphen 33

Zutphen (vanaf 1982) | 1996 | | pagina 11