Dit nieuwe reglement zou tot 1 797 het bestuurlijke gezicht van Zutphen blijven bepalen. Ruim acht maanden had men nodig gehad om structuur te geven aan de nieuwe situatie. Onbekend met de aard van het werk van bestuurder zoch ten de eerste revolutionaire Zutphenezen hun weg. Met vallen en opstaan, in een uiterst onzekere tijd en onder grote druk. In de eerste plaats van de steeds lastiger wordende Franse militairen, met hun enorme financiële eisen. En in de tweede plaats van die burgers in de stad die de vruchten wilden plukken van de pas ver overde vrijheid. En in de derde plaats van henzelf. Zij waren immers de voorman nen geweest van de nieuwe geest in de stad. En belofte maakte schuld. De samenleving in de stad was tot op het bot verdeeld. Aanhangers van de oude re genten moesten zich gedeisd houden, waren uitgerangeerd en moesten allerlei beschimpingen en fysiek geweld incasse ren. In één klap was het hele bestuurlijke kader op non-actief gesteld. Financieel verkeerde de stad op de rand van de af grond. Vele jaren later werd deze periode uit de Zutphense geschiedenis nog steeds als uiterst pijnlijk ervaren en het liefst met de mantel der liefde bedekt. En het zou tot 1850 duren voordat met distantie over deze gebeurtenissen kon worden geschreven. In alle opzichten was 1 795 een gedenkwaardig jaar. Geraadpleegde bronnen en literatuur Stadsarchief Zutphen (SAZ), Oud-Archief Zutphen (OAZ), Memoriën en Resolutiën, 1794-1795, inv.nrs 59, 60. SAZ, OAZ, Ingekomen stukken en minu ten van uitgaande stukken, 1795, inv.nr 477. SAZ, OAZ, Reglementen op de regering der stad Zutphen, 1 795. Oud-Archief Zut phen inv.nr 657. Hermans, M.R. Tot Nut en Vermaakge nootschapsleven in Zutphen 1778-1834. (Doctoraalscriptie, 1984). Noten 1 Het eerste deel van dit artikel werd gepu bliceerd in Zutphen, 1995-3. 5

Zutphen (vanaf 1982) | 1996 | | pagina 7