in 1843 werd geopend. Deze eerste "Staatsspoorweg" werd aan vankelijk ook van rijkswege geëxploi teerd. Er moest echter geld bij, zodat de staat van verdere exploitatie afzag. In 1845, toen de lijn tot Arnhem klaar was, nam de met Engels kapitaal gevormde "Nederlandse Rhijnspoorweg Maatschap pij" de exploitatie over. Het ligt voor de hand dat de staat na deze ervaring niet bereid was de exploitatie van de bij de wet van 1860 ingestelde spoorlijnen zelf ter hand te nemen. Daarom werd in 1863 de "Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen" op gericht, die van de elf in de wet ge noemde spoorlijnen er tien in exploitatie zou krijgen. Eén lijn, namelijk Den Hei der-Amsterdam, werd aan de Holland- sche IJzeren Spoorweg-Maatschappij toe gewezen. Zutphen kreeg dus bij de eerste spoorlijn, die de stad aandeed, met deze "Mij. tot Expl. van Staatsspoorwegen" - kortweg SS genoemd - te maken. Nu was in cle wet van 1860 ook vastge legd dat er aan de staatsspoorwegen sta tions gebouwd zouden worden volgens vijf standaard typen, aangeduid met 1 e t/m 5e klasse. Aan staatslijn A (Arnhem-Leeuwarden), kwam slechts één station van de 1e klasse, namelijk in Zwolle. Voor Zutphen, Deventer en Meppel waren stations van de 2e klasse voorzien, Steenwijk en Leeuwarden moesten het met de 3e klasse stellen en de kleinere plaatsen aan deze lijn, in onze regio Dieren, Brummen en Gorssel, kregen het kleinste type. Maar voor Zutphen dus - althans de eer ste jaren - een station van de 2e klasse. Er was slechts één perron, direct tegen de achterzijde van het gebouw. Zo'n perron heet in het taaleigen van 1865 een "trot toir". Boven dit perron was een overkap ping aangebracht, van het type, dat nu nog in Apeldoorn te zien is. Die overkap ping heette "marquise". Maar we moeten nog even terug naar de tijd voor 1860. Al in 1858 keek het gemeentebestuur vooruit naar de tijd dat Zutphen aange sloten zou zijn aan het landelijk spoor wegnet. In het jaarverslag van dat jaar werd na melijk geconstateerd dat de geringe breedte aan het begin van de Marspoort straat (aan de IJsselkant cius) nu niet meer hinderlijk was, maar dat wanneer er een station van de spoorweg in de nabijheid De overkapping van het eerste - en oorspronkelijk enige - perron. (Foto: Collectie Stedelijke Mu sea Zutphen) 20

Zutphen (vanaf 1982) | 1996 | | pagina 22