Op deze foto uit 1926 is te zien dat er twee bruggen naast elkaar liggen (Collectie Koornneef Bussum) Zwolle en Hengelo), ook via Raaite naar Ommen kon sporen. Ook Winterswijk had vijf richtingen te bieden, maar daar waren dan wel twee, op een loopafstand van vijf minuten van elkaar gelegen stations voor nodig. Het ene station gaf verbinding met Zutphen, Borken en Bocholt, het andere met Hen gelo (via Groenlo en Neede) en Zevenaar (via Aalten en Doetinchem). Over zijn nu nog de richtingen Zutphen en Zevenaar. Een laatste voorbeeld is Apeldoorn, met nu nog treinen naar Amersfoort, Deventer en Zutphen, alsmede - als museumlijn - naar Dieren. Dieren was oorspronkelijk een normale lijn en daarnaast was er dan nog een lijn naar Zwolle, met een aftak king naar paleis Het Loo. Zutphen kreeg zijn eerste spoorwegver binding en tevens zijn eerste station op 1 februari 1865, toen het eerste gedeelte van de staatsspoorweg Arnhem-Leeuwar den, namelijk het traject Arnhem-Zut- phen, in gebruik werd genomen. De aan leg van de staatsspoorwegen was vastge legd in de wet van 18 augustus 1860 en als eerste lijn (Staatsspoorweg A) stond Arnhem-Leeuwarden in die wet vermeld. De aanleg van de staatsspoorwegen be gon dan ook officieel met de bouw van de spoorbrug over de IJssei bij Zutphen, waarvoor koning Willem III op 22 okto ber 1861 naar Zutphen kwam. Zoals wel bekend is werd de eerste spoorlijn in ons land, van Amsterdam naar Haarlem, in 1839 geopend. Aanleg en exploitatie geschiedde door de "Hol- landsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij. In de daarop volgende jaren werd de lijn in gedeelten doorgetrokken naar Rotter dam. De volgende spoorlijn in ons land werd door de Staat aangelegd. Reeds in 1836, dus nog voor de particuliere lijn Amster dam-Haarlem tot stand kwam, had ko ning Willem I een commissie ingesteld, die moest nagaan of Nederland aan spoorwegen toe was. Deze commissie achtte een verbinding van Amsterdam met Duitsland gewenst en gaf het advies, als aanzet daartoe, de lijn Amsterdam Arnhem aan te leggen. Een aantal jaren later - er was eerst geen geld voor - ging de Staat inderdaad tot de aanleg van deze "Rijnspoorweg" over, waarvan het gedeelte Amsterdam-Utrecht 19

Zutphen (vanaf 1982) | 1996 | | pagina 21