W.H. Pot "Zal Zutphen een lief gelegen landstadje blijvenvanwaar plezierreizigers overal gemakkelijk kunnen heenkomen en dus zeer engageant voor rentenierswien het naar men zegt in Arnhem te duur en in Lochem te stil iszo vraagt de Zutphen- sche Courant zich op 5 oktober 1874 af"of zal zij straks bij het slechten der ves tingwerken door haar gunstige ligging aan den IJssel zich tot een flinke koopstad ontwikkelendoor transitohandel een centrum van leven en beweging worden en Deventer naar de kroon strijken?". Het gaat bij dit citaat over het al dan niet tot stand komen van de spoorlijn van Zut phen naar Winterswijk en verder Duits land in. Welnu, die lijn is er dus geko men, zij het dat al een aantal jaren de aansluiting aan het Duitse spoorwegnet, die men destijds zo belangrijk achtte, niet meer bestaat. Maar sedert de opening van de lijn naar Winterswijk op 24 juni 1878 kan men van Zutphen uit per trein in vijf richtingen reizen, namelijk naar Arnhem, Apel doorn, Deventer, Hengelo en Winters wijk. Met het oog op de betekenis, die men in de jaren '70 van de 19e eeuw hechtte aan de verbinding met Winters wijk is het wel jammer dat met zekere re gelmaat plannen tot sluiting van deze lijn ter tafel komen. Er zijn in onze regio meer plaatsen, van waaruit men ooit in vijf richtingen kon reizen, maar die hebben dit aanbod niet kunnen handhaven, neem Deventer, waar men behalve via de nog bestaande vier verbindingen (Zutphen, Apeldoorn, De IJsselbrugmet daarop een locomotief en wagons. (Collectie Koornneef Bussum) 18 Spoorwegknooppunt Zutphen (1)

Zutphen (vanaf 1982) | 1996 | | pagina 20