ren leeg en er zat niemand in Stafleu wordt hartelijk ontvangen door rector IJsseling en krijgt de be trekking. Dr M.A. IJsseling is de vierde rector: na Gunnink kwam dr P. Doornenbal (1933-1937), gevolgd door dr H. Turkstra (1933-1947). Enthousiast bioloog, levensgenieter, ;eboren redenaar, musicus, bevlogen christen, het is nog maar een greep uit de reeks positieve predikaten van deze schoolleider, die het langst (1947-1969) als zodanig in functie is geweest. Onder zijn leiding verandert de school tweemaal van naam. In 1951 wordt op initiatief van conrec tor Steenstra de naam Baudartius Ly ceum gekozen, in verband met in voering van de Mammoetwet en de daaruit voortvloeiende nieuwe oplei dingstypen verandert dat in 1968 in Baudartius College. A.L. Vreeken neemt het roer van hem over; hij heeft de organisatorische kracht de enorme groei van de school, o.a. als gevolg van de Mam moetwet, op te vangen en in goede banen te leiden. Een Deventer filiaal wordt geopend, komt tot bloei en wordt ingebracht in het Revius; in Zutphen wordt een dependance aan de Berkenlaan geopend. Onder drs R. Hartman komt, uitein delijk zonder veel ongelukken en pijn, een fusie met de Koningin Wil- helmina School tot stand, die vooral door de behoedzame wijze waarop schoolleidingen en bestuur het fusie- oroces hebben geleid, geslaagd mag neten. Fin de siècle? nmiddels zitten we halverwege het laatste decennium van deze eeuw. Sommigen vragen zich af hoe de toe komst van betrekkelijk kleine scholen als het Baudartius College er zal ko men uit te zien: zullen ze de druk van bovenaf om te fuseren tot steeds bredere scholengemeenschappen kunnen weerstaan? Hoe het ook zij, rector ir L.J. van Baaien heeft met voortvarendheid ge stimuleerd dat de 'noodlokatie' aan de Berkenlaan werd omgezet in een permanent schoolgebouw; een mooi ontwerp van architect G. de Wilde. Hiermee is de aanwezigheid van het Baudartius College in Zutphen in ieder geval gecontinueerd op een wijze die past bij deze stad: mooi, kleinschalig, toegankelijk. In dit artikel wordt niet ingegaan op de ge schiedenis van de Koningin Wilhelmina School; deze - nog eerbiedwaardiger - his torie staat o.a. beschreven in een uitvoerig hoofdstuk van het jubileumboek dat uit kwam bij het 75-jarig bestaan van het Bau dartius College. Verder zij de geïnteres seerde lezer hiervoor verwezen naar S. Laansma, Geschiedenis van 120 jaar Pro testants-Christelijk Onderwijs in Zutphen, 1980. Literatuur: Tj. Steenstra e.a., 1920-1945Het Chris telijk Lyceum van Zutphen bestaat 25 ja renJ.B. van den Brink Co, Zutphen 1945 A.H. Pijl e.a., Veertig jaar Baudartius 1920-1960, eigen beheer) Zutphen 1960 A.H. Pijl e.a., Baudartiaan IJsseling, Libel urn Amicorum aangeboden aan dr M.A. IJsseling bij zijn afscheid als Rector van het Baudartius College te Zutphen (1947 1969), Tesink, Zutphen 1969 A.H. Pijl, Baudartius LyceumBaudartius College, 1920-1970, (eigen beheer) Zut phen 1970 anoniem, A.L. Vreeken, 1969-1979, tien jaren Zutphen, (eigen beheer) Zutphen 1979 Jappie Berger e.a., Baudartius College, 1920-1995, De Walburg Pers, Zutphen 1995 17

Zutphen (vanaf 1982) | 1996 | | pagina 19