gens verborgen en is weldra vergeten: de gevelsteen, die door twee broers Ketel en een paar anderen is gered en gebracht naar de gasfabriek, waarvan hun vader directeur is. Een vier jaren later, bij de bouwwerkzaamheden van de nieuwe school op de plaats van de verwoeste kazerne aan de Isendoornstraat, wordt het Bestuur opmerkzaam gemaakt op het bestaan van de steen, maar architect Rotshui zen vindt de steen niet passen bij zijn creatie; daarom wordt hij maar inge metseld in een muur van de oostvleu gel. Zo'n decennium later moet hij alweer verwijderd worden omdat er op die plaats een uitbreiding komt. Een obscuur muurtje bij een zij-in gang wordt de nieuwe drager van de naamsteen. In 1990 is rector Van Baaien wellicht de enige die nog van het bestaan en van de plek weet: vlak voor zijn vertrek van Alphen aan de Rijn naar Zutphen vertelt zijn plaats genoot Jaap Ketel hem het hele ver haal van de gevelsteen. Op 21 oktober 1995 wordt op een stijlvoller plaats, namelijk in de hoofdhal, de steen dan opnieuw ont huld, samen met een plaquette ter ge dachtenis aan de oorlogsslachtoffers uit de schoolgemeenschap. Voordat de school haar intrek in het nieuwe gebouw aan de Isendoorn straat kan nemen, is wat huisvesting betreft een moeizame periode over brugd: na de cursus '44-'45 te heb ben voltooid 'in de diaspora' (er wordt op een tiental lokaties lesgege ven!), mag de school in oktober '45 haar intrek nemen in het Oude en Nieuwe Gasthuis aan het Bagger- oord. Sollicitant en later leraar Engels Stafleu heeft na lange omzwervingen door de ruïnes van Zutphen het ge bouw eindelijk gevonden, maar er vaart vervolgens dat het binnen min stens net zo moeilijk is de rectorska mer te vinden. "Ik hoorde wel stemmen, maar zag niemand. Nadat ik voorzichtig de stoute schoenen had aangetrokken, waagde ik mij ver der in een smalle gang, die steeds donkerder werd naarmate ik dieper in dit hol doordrong. Tot mijn onuit sprekelijke verbazing kwam ik toen in een lokaal, dat vol stond met op elkaar gestapelde badkuipen. Ze wa- Leerlinger), personeel en bestuur in de tuin van het Oude en Nieuwe Gasthuis, 1945. (Foto: Anefo - Coll.: Baudartius College Zutphen) 16

Zutphen (vanaf 1982) | 1996 | | pagina 18