(2x), kopijschaarste, redacties die het bijltje erbij neergooiden en ver toornde rectoren die het met censuur dreigden te treffen, bestaat het blad nog steeds, al is de leerlingenvereni ging ergens in de jaren '70 ter ziele gegaan. Ter gelegenheid van het 75- jarig bestaan van de school verschijnt een jubileumnummer: "jaargang 53, nr 3". Het is tekenend voor de anar chistische opvattingen van school krantredacties dat in het 56ste jaar, als eerste uitgave van het nieuwe schooljaar, een nummer met deze aanduiding verschijnt. De oorlog Ook aan het Christelijk Lyceum tracht men na de eerste schrik in mei 1940 de draad van het gewone leven weer op te pakken. Maar zoals overal lopen ook hier de ideologische scheidslijnen dwars door de school gemeenschap. Het portret van Hare Majesteit de Koningin wordt door een N.S.B.-leerling vernield, waarop de knaap door de rector van school wordt verwijderd. De rector ontvangt hiervoor hiervoor een reprimande, maar daar blijft het tot zijn opluch ting bij. In een artikel dat bij het 25- jarig bestaan van de school ver schijnt, gewaagt rector Turkstra van "betrekkelijk vele N.S.B.-leerlingen, die toen op onze school gingen". Aan de andere kant zijn er de leerlingen en leraren die zich inzetten tegen de bezetter; een aantal van hen heeft dit met de dood moeten bekopen, zoals David Sonnenberg en Henk Lier, die op 31 maart 1945 samen met zeven anderen omkomen bij de fusillade op de IJsselkade. Na de oorlog Het schoolgebouw staat er bij de be vrijding niet meer. Eerst is het bij het oktoberbom-bardement in 1944 ern stig beschadigd, vervolgens geheel af gebroken: de Duitsers verwachten de geallieerde aanval vanuit het westen en willen een goed schootsveld naar de overzijde van de IJssel hebben. Het enige dat er nog van rest, ligt er- De hal van het Baudartius Lyceum. Het gebrandschilderde raam is een geschenk van oud-leerlin gen1951. (Foto: Zeijlemaker, Zutphen - Coll.: Baudartius College Zutphen) 15

Zutphen (vanaf 1982) | 1996 | | pagina 17