huize ontvangen. De deputatie bestaat uit de heren Captain Stewardin 1945 burge meester van Shrewsburyen Colonel Lid- dell, die de inzameling voor onze stad or ganiseerde. Zutphen heeft thans de gele genheid haar dank te betuigen voor het prachtige initiatief van deze Engelsche gemeentedie onze stad adopteerdeen een grootscheepse inzameling hield waarvan velen geprofiteerd hebben. Dit blijk van medeleven dienen wij op hoffe lijke wijze te beantwoorden. Daarom: De vlaggen uit als blijk van hulde en dank aan de bevolking van Shrewsbury! Op 20 augustus staat in een Engelse krant al een verslag van wat er gebeurde. De delegatie kreeg de medaille van de stad en een paar Delftsblauwe borden met de wapens van Shrewsbury en Zutphen en een album met handtekeningen van allen die door de actie waren geholpen. Een hoogtepunt in hun bezoek moet het feit geweest zijn dat zij voorgesteld wer den aan koningin Wilhelmina. Dat be zoek van de koningin was vrij onver wacht, pas op 20 augustus lezen we in de krant dat zij het voornemen heeft Zut phen op de 22e te bezoeken. De krant van die datum geeft het verslag. Koninklijk bezoek aan Zutphen. Heden middag omstreeks twaalf uur reed H.M. de Koningin de gemeente Zutphen bin nen voor een kort bezoek. Overal langs de te volgen route stond het publiek op gesteld om haar toe te juichen. H.M. was gezeten in een groote open roode auto en vergezeld van den commissaris der Ko ninginJhr. dr. C.G.C. Quarles van Uf- ford. Aan de grens der gemeente werd zij opgewacht door den burgemeester, Jhr. mr. C.C. de Jonge, die haar verwelkomde. Na de begroeting werd door de met vlag gen versierde stad gereden, waarbij ver schillende getroffen gedeelten in oogen- schouw genomen konden worden. De weg leidde naar het stadhuis, waar H.M. door den Burgemeester toegsproken werd en waar zij zich eenigen tijd onderhield met eenige officieele personen en verte genwoordigers van de illegaliteit. Het zoontje van mevrouw Doorink-Hoogen- raad bood H.M. bij het binnentreden van het stadhuis bloemen aan. Een aantal personen werd aan de konin gin voorgesteld, naast de raadsleden een aantal verzetsmensen en oorlogswedu wen, in totaal 15 personen. Daarnaast dan captain Harry Steward en luitenant kolonel F.H. Liddell. n het kort nog iets over het vervolg. De stukken betreffende deze hulpactie bevin den zich in het archief van de coördina tiecommissie. Ze moeten gediend hebben bij het officieel maken van de jumelage onder burgemeester Roeters van Lennep. De stukken over 1945 en 1946 bevinden zich in dat archief namelijk na enkele stukken uit 1972. Uit een memo van de burgemeester van rond die tijd blijkt dat er na die hulp kort na de bevrijding geen officiële contacten meer waren tot 1970, de 25-jarige her denking van de bevrijding. In dat jaar nam een Engelse delegatie, onder leiding van de burgemeester van Shrewsbury, deel aan de feestelijkheden. In mei 1971 ging er een delegatie van Zutphen naar Shrewsbury, in het najaar van datzelfde jaar kwam een groep boeren uit Shrops hire naar Zutphen. Burgemeester Roeters van Lennep is van mening dat een jumelage alleen slaagt wanneer hij gedragen wordt door brede lagen van de bevolking. Daarom worden contacten gelegd met het Zutphense ver enigingsleven. Een ambtenaar zal zich met de uitwisselingen bezighouden. Daarna volgen de oude stukken, en in au gustus 1972 zijn er officiële contacten met de Vereniging van Nederlandse Ge meenten, afdeling Buitenland, over het hoe en wat van de internationale contac ten. n 1975 wordt de Coördinatiecommissie Zutphen-Shrewsbury opgericht. De oor konde van deze oprichting ligt in een vi trine in het stadhuis. 11

Zutphen (vanaf 1982) | 1996 | | pagina 13