arretje door de sneeuw, twee hele kleine kindertjes zaten er, dik ingepakt, in. Er werd zelfs een keer door een groepje gezongen, gebeden. In Straelen, het eerste Duitse stadje, zag ik op het marktplein de straatnaam Adolf Hitlerplatz. Ik was weer doodsbang! Dat was dan mijn eerste ontmoeting met het buitenland. We waren nog niet halver wege. Uit de aantekeningen van mijn vader be grijp ik dat in Straelen een gedeelte van de groep is achtergebleven. Ik herinner mij daar niets van. Verder! Kort voor Gel- dern bij de brug aan de Molkerei begaf ons karretje het. We raakten achter, on der bewaking probeerden mijn broer en mijn vader het ingezakte wiel te repare ren. Uiteindelijk kwamen we bij de ande ren in de kazerne aan. We zagen geen mensen op straat of in de woningen. Het was al donker geworden. Later hoorden we dat de Geldernse bevolking groten deels geëvacueerd was. In de kazerne werden we verdeeld over de vertrekken waarin houten kribben stonden met stro zakken. Het was er verwarmd en we kre gen warme soep. We waren door de pech bij de brug ons groepje kwijtgeraakt en deelden nu het vertrek met een paar an dere families. Moegelopen vielen we daar gemakkelijk in slaap. Dinsdag 16 januari Er werd met boter besmeerd brood ver deeld en koffie. Om 10 uur opstellen voor vertrek. Plotseling kwam het bericht dat de marsgroepen waren afgelast, we zouden met de trein verder gaan. leder een en alles moest weer naar binnen en daar ook zo veel mogelijk blijven. Een lichte teleurstelling. Die dag aten we in kleine groepjes soep bij een zusterklooster, 's Middags kwam er een nieuwe groep Venlonaren aan. Hun bagage stond op het binnenterrein, toen er luchtalarm kwam. Niet voor iedereen was er plaats in de kelder. Gelukkig bleken het overvliegende bom menwerpers. Met behulp van onze buurman kwam het wagentje weer rijklaar; dat was erg be langrijk, want het bevatte veel bagage. In groepjes van 50 personen liepen we vanaf 4 a 5 uur 's middags naar het goe derenstation. Na een tijd wachten in sneeuw en duisternis kon om 7 uur een goederentrein geladen worden met ons en de bagage. Het waren veewagens, in onze wagen waren ongeveer 55 personen plus ieders wagentje en alle andere bagage. We werden letterlijk aangeduwd en gestapeld. Als je niet bij elkaar stond of steunde kon je je niet meer verroeren. Om twee uur 's nachts werden de schuif deuren van de wagons vergrendeld. Door drie locomotieven getrokken gingen on geveer tweeduizend mensen richting noorden! Bagage schoof, het was donker, het vroor flink, het was koud! We pas seerden een brug, waar? Misschien Wesei. Om 7 uur werd halt gehouden. Waar wa ren we? In Borken; we naderden de Ne derlandse grens! Maar we stopten en alle wagons werden losgekoppeld, ledereen mocht eruit. Rijdende treinen werden be schoten, evenals concentraties van bewe gende groepen. Intussen arriveerde nog een trein uit Straelen met Venlonaren; ook zij moesten wachten met de anderen, totaal zo'n drieduizend. 17 januari We hoorden dat in één van de wagons een baby was geboren, ook dat een baby was overleden. Hoe onvoorstelbaar alle maal! Er werd bekend gemaakt dat degenen die in Nederland naar familie zouden willen, zich moesten opgeven. Drie van de bij onze groep (buren) behorende gezinnen hadden daar wel oren naar, ze waren af komstig uit 's-Heerenberg en Winters wijk. Mijn ouders, de familie Selen en het echtpaar Rambags lieten zich graag overhalen. De volwassenen hadden ook niet zo'n sterk vertrouwen in die evacuatie naar het noorden. Ze dach ten stilletjes aan een deportatie. Dus die kans grepen ze aan.

Zutphen (vanaf 1982) | 1995 | | pagina 9