aan de orde van de dag, reizen was ge vaarlijk. Mishandelingen van burgers in de stad door militairen leidden tot span ning en verdere irritaties. De klachten kwamen op tafel van het stadsbestuur. Zoals die van Engelbert Vrugtman, die als stedelijk weger tijdens het opladen van hooi door Franse soldaten zo was ge schopt en geslagen dat hij een ernstige botbreuk had opgelopen. Aangezien hij al 78 was kon hij niet langer in zijn le vensonderhoud voorzien en vroeg hij als kostkoper te mogen worden opgenomen in het Oude en Nieuwe Gasthuis. Maar de zorg voor het onderbrengen en provianderen van de militairen was slechts één van de problemen waarvoor het nieuwe bestuur zich gesteld zag. In het politieke vacuüm dat was ontstaan zagen ook anderen de gelegenheid een stem te laten horen. De op 4 februari ge kozen provisionele representanten be reidden de verkiezingen voor van een nieuw stadsbestuur dat op zondag 22 fe bruari moest worden gekozen. Hoezeer men nog vasthield aan oude tradities blijkt wel uit deze datum. Op 22 februari, Petri ad Cathedram, werden van oudsher de nieuwe schepenen benoemd. Die 22e februari liet het provisionele stadsbestuur de predikant in de St. Wal- burgskerk een gebed uitspreken waarin God steun en zegen werd gevraagd voor het belangrijke werk dat te verrichten stond, en om Hem te bidden 'dat de har ten der burgeren van het belang des werks overtuigd, de braafste kundigste en meest nuttigste voorwerpen kiezen mo gen, welke het heil des volks zich ten hoogsten wet stellen opdat dit alles aflope in bedaardheid tot bevordering van orde, ware vrijheid, gelijkheid, lieve broeder schap en verheerlijking van de God der Orde en der liefde'. Geraadpleegde bronnen en literatuur Stadsarchief Zutphen (SAZ), Oud-Archief Zut- phen (OAZ), Memoriën en Resolutiën, 1 794 1795, inv.nrs 59, 60. SAZ, OAZ, Ingekomen stukken en minuten van uitgaande stukken, 1 795, inv.nr 477. SAZ, OAZ, Reglementen op de regering der stad Zutphen, 1795. Oud-Archief Zutphen inv.nr 657. Hermans, M.R. Tot Nut en Vermaak, genoot schapsleven in Zutphen 1778-1834. (Docto raalscriptie, 1984). Yvonne van der Houwen-van Lelieveld, Nooit meer oorlog. Nooit meer haat en ellende 1 Henk Dykman, De Glens in Leesten 2 Theodora J. Frijhoff-Elders, Bevrijding 1945 12 Jan Kreijenbroek, Negen doden op de Ijsselkade 14 Antoon Denkers, Stille overdenking17 Jacobus Padt, Verslag van een ooggetuige; Nieuwstad 30 maart-8 april 1945 22 Wetenswaardigheden 4333 Wetenswaardigheden 4452 Wetenswaardigheden 4570 Anette Hage-de Lange, Een vrouw in de 18e eeuw: Xaviera Brinks 37 Jan Kreijenbroek, De erepenning van de stad Zutphen45 j. van der KluitDe rode loop46 Christiaan te Strake, Jan Brandts Buys, componist uit Zutphen51 Henk Borgdorff, Jagerslatijn uit Bronsbergen57 Tini Kerstjens-van Eyk, Herinneringen aan de evacuatie van een Venlose familie61 Richard Hermans, De ware vrijheid: Zutphen in 1795 (1)71 77 Inhoudsopgave 14e jaargang (1995)

Zutphen (vanaf 1982) | 1995 | | pagina 23