rende kostuum was hij een vreemd sil houet in het agrarisch landschap! Bernard Hakvoort werd er eens op een niet mis te verstane manier over aangesproken. Om alle niet gewenste onderzoeken vóór te zijn, kreeg mijn vader een vermaakte oude manchester broek, een werkkiel, klompen en een pet. Toen mocht hij weer naar buiten. Wij vonden hem net een vogelverschrikker met z'n magere lijf, maar het wende, én het werkte. Uit het dagboekje van mijn vader: De geallieerden rukken Gelderland bin nen via Duitsland; 's-Heerenberg, Zeve naar, Winterswijk worden al genoemd op de radio, het front komt naderbij, dat ho ren en zien we 's nachts in de verte door rommelen en licht van schijnwerpers. zondag 25 maart 1945 De geallieerden komen voor het Twente- Rijn kanaal, Al men en Loc hem is dicht bij. Er wordt hevig gevochten bij de Almense brug, de Canadezen willen daar over het kanaal en komen er ook over. vrijdag 30 maart Nu is het front korter bij gekomen, in Harfsen-Broek en Oud-Harfsen, gehuch ten, wordt hevig gevochten, veel boerde rijen branden. We hebben een flinke schuilkelder vóór het huis gebouwd en slapen 's nachts erin met 22 personen. Ook voor de onder duikers die opgejaagd waren, hebben we nog een schuilkelder gebouwd, onder een hoop hout en takkebossen, goed ge camoufleerd. Paasdag, zondag 1 april Paasdag 1 april te voet naar Bathmen naar de kerk in de boerderij van A. Hak voort. Daar hebben wij in de grote kamer de H. Mis bijgewoond en onze Pasen ge houden. maandag 2 april Paasmaandag niet naar de kerk geweest, 't wordt gevaarlijk, veel schieten van jachtvliegtuigen op terugtrekkende Duitse troepen. We zijn blij, maar toch angstig voor wat komen gaat. 3 april, 4 en 5 april Dinsdag, woensdag en donderdag ang stige dagen. Voortdurend Duitsers die te rugtrekken, Rode Kruispost-veldlazaret in huis, gewonden op een grote tafel behan deld. Munitiedepot komt in de schuur, we zitten vlak bij het front, 5 km. vrijdag 6 april Donderdagnacht (van 5 op 6 april) hevig granaatvuur, rondom de boerderij vallen granatenwe zijn bang voor in brand- schieten. 's Morgens 5 uur vertrekken de Duitsers plotseling van de boerderij. De Feldwebel komt ons nog in de schuil kelder goedendag zeggen waar we met onze gezinnen verblijven. Ik vraag aan de Feldwebel hoever het front nu is en of de Tommy kortbij is, hij antwoordt nog 2 a 3 km en zijn troep trekt zich nu terug ach ter de Schipbeek, op Deventer aan. Er vallen nog granaten rondom de boer derij en in de boomgaard en de weilan den, doch gelukkig geen voltreffers, wel scherven door de ramen in de keuken, waar gelukkig niemand is, want alles zit in de bunker. We bidden 's morgens 5.30 samen de rozenkrans in de schuilkelder. Het wordt rustig buiten, we hebben maar kleine schade door granaatscherven. Er is geen Duitser in de omtrek meer te zien en te gen 9 uur komen er boeren uit Harfsen die zeggen dat alle Duitsers weg zijn, doch we zien nog geen Canadezen. Om 10 uur komt iemand met Engelse cigaret te n, gekregen van een Canadees bij het bos van Dorth. Nu geloven we toch zeker dat we bevrijd zijn en wel zonder gevechtsfront, zoals in Harfsen-Broek, waar veel boerderijen ver brand zijn. Om 11 uur komen enkele ondergrondsen bij Hakvoort op onze boerderij en de veldwachter, we drinken samen een glaasje op de voorspoedige bevrijding, 's Middags om drie uur komen over de verharde weg van Harfsen-School vijf Canadese tanks aanrollen in de richting 68

Zutphen (vanaf 1982) | 1995 | | pagina 14