We sliepen die nacht weer in het stro; maar met dekens en warme zorg. Op de morgen van 19 januari gingen mijn zusjes en ik met moeder ons wassen en verzor gen in een lokaal met grijze stenen was bakken. Ik voelde me niet verlaten meer en verheugde me op het weerzien van het bezoek van gisteren. Zoals beloofd kwamen Maria en Pierre Hecker tegen 10 uur. Van de Veniose reisgenoten tot Zutphen, die nu naar 's Heerenberg gingen, namen we af scheid. Zij vertrokken vol goede moed en we wensten elkaar behouden weerzien in Venlo. Op de administratie van het Rode Kruis kregen we een schrijven mee dat we kon den doortrekken naar het noorden. Ook nog brood voor enkele dagen. Met Maria en Pierre trokken de familie Selen en wij nu naar de Sydneystraat 10, hun ouderlijk huis. Ze hadden ook al een tijdelijk onderkomen voor de familie Selen geregeld, bij de familie Hof. Mijnheer en mevrouw Boom ontvingen ons erg hartelijk. Wat een warme huise lijkheid straalde ons tegemoet! We zaten aan de avondtafel, in een verwarmde ka mer, hoe lang was dat geleden? Warmte, licht, een heerlijk bed, het kon niet op! Het huis was helemaal niet zo groot, maar ze gunden ons alle ruimte. Het leek daar één grote vakantie. En gezellig! De volgende morgen zouden vader, Jan Selen en de meisjes Tine en Maria Hec ker op pad gaan om een definitief adres te vinden. Twee pastoors werden bena derd voor adressen op het platteland. De eerste poging mislukte. Het fietsen in de sneeuw was zwaar. De volgende poging was bij pastoor Verholt in Joppe. Die had ondermeer een adres in Harfsen, in Dorth. in Harfsen waren ze rond twee uur. Mijn vader moet er toen zo naar hebben uitge zien dat de boer, het was Bernard Hak- voort, gezegd heeft: (dat hoorden we later) "Als die man niet gauw wat te eten krijgt, komt hij hier niet meer levend van daan!" Na het toegestemde verzoek zijn ze weer richting Zutphen gereden met het goede nieuws. De familie Selen kreeg onderdak in Dorth. De dag erna kwamen, een volslagen ver rassing, de familieleden uit Venlo van de familie Hecker aan; drie volwassenen en vier kinderen onder de 10 jaarmet fiet sen! Zij waren na aandrang van de Duitse Wehrmacht om uit Venlo te evacueren plannen gaan maken en hadden, als vak man, deze "fiets"-op!ossing gezocht en hadden per fiets de tocht Xanten-Rees- Gendringen etc. gemaakt. Enerzijds was er grote blijdschap om het weerzien en ook hilariteit om dat huza renstukje maar aan de andere kant was er zorg vanwege groot plaatsgebrek, al was het maar voor die ene nacht, want de vol gende ochtend zouden wij op pad gaan naar ons evacuatieadres, de familie Hak- voort in Harfsen. 22 januari 1945 Maria zou met ons meegaan, dat wil zeg gen, ons narijden per fiets met mijn jong ste zusje achterop. Het was mooi weer en we liepen in de knispersneeuw. Elk vlieg tuiggeluid maakte het wat zorgelijk, want beschietingen langs het kanaal en de bruggen waren niet denkbeeldig, had men ons verteld. Ondanks die lichte angst vond ik deze tocht prachtig en met mijn zusje samen ook een beetje avon tuurlijk. We hadden het heerlijk gevon den bij de Heckers en begonnen weer menselijk te reageren. We kregen hulp van een voerman die hout moest halen in Almen. Onze wagen tjes konden op zijn wagen tot aan de Almense brug, vlakbij de melkfabriek. Voorbij deze fabriek bood melkrijder Plekkepol plaats op zijn lege wagen en na wat praten onderweg besloot hij ons tot de boerderij te brengen; Bernard Hak- voort, ja, die kende hij goed! Inmiddels was het ongeveer één uur 's middags. Een forse man kwam met een breedlachend gezicht op ons af: "Daar zijn dan onze evacuées! Kom binnen!" Het was onze gastheer Bernard Hakvoort!

Zutphen (vanaf 1982) | 1995 | | pagina 12