trokken wij met onze kleine karavaan van 30 man de stad in Wij kwamen aan achter de Buitensocië teit, waar niet lang daarvoor een munitie- trein was ontploft. Voordat we de greppel door waren hoorden we de trein wegsjok- ken en opeens een geraas boven ons een vuurmassa aan een vliegtuig, mijn hemel! De mannen en de jongens wisten gelijk: dit is geen vliegtuig, dit is een VI Waren we van de regen in de drup geko men? Uit het dagboekje van mijn vader: ...en werden gebracht naar het passan tenhuisdat was het oude HBS-gebouw, waar we door het Rode Kruis goed ont vangen werden. Nadat we onze bagage geborgen hadden werden we naar een lokaaltje gebracht waar inmiddels een kachel brandde en konden we ons ver warmen. Goddankwe waren weer ergens onderdak. Spoedig kregen we warme koffie en bo terhammen en knapten we weer heerlijk op. We konden ons wassenscheren en kleren borstelen't deed ons werkelijk goed. 's Middags kregen we zuurkool dat we ons goed lieten smaken. De weg die we van de Buitensociëteit naar het passantenhuis liepen werd scherp in mijn geheugen gegrift. Langs het, toen bevroren, water in de morgen schemering, een flauwe bocht, herenhui zen rechts, hoopvol. In het passantenhuis was mijn angst wat gezakt, heb ik wat gegeten en geslapen. Na overleg met de Rode Kruis-mensen, die van mening waren dat noordwaarts reizen veiliger was dan 's Heerenberg, besloten enkele gezinnen toch naar hun familie in 's Heerenberg te gaan, het echt paar Rambags sloot zich aan. De vol gende dag zouden ze vertrekken, n de loop van de middag kwam er be zoek van een zekere Maria en Pierre Hecker. Ze woonden in Zutphen en wa ren kinderen (ongeveer 20 jaar) van een Venloos echtpaar. Ze hadden gehoord dat er Venlose evacuées waren aan geko men en waren uit op nieuws van familie leden uit Venlo. Wij kenden hen niet maar konden wel inlichtingen geven over de gang van zaken die wij hadden mee gemaakt. Na wat praten besloten ze dat we maar naar hen moesten komen, om wat bij te komen. Evacuees uit Venlo op de Warnsveldseweg. (Foto: Collectie Stedelijke Musea Zutphen)

Zutphen (vanaf 1982) | 1995 | | pagina 11