In de schemering werden we weer inge pakt. De wagons werden weer aan elkaar gekoppeld en om ongeveer 20 uur zette de trein zich in beweging. De trein reed niet snel en minderde af en toe zelfs vaart. Er was voor ons geen zicht, dus waar we waren was niet duidelijk. In Winterswijk zou vlug uitgestapt moeten worden, zo was bevolen. De trein stopte, de deuren werden ont grendeld en de eersten sprongen eruit. Mijn broer van 15 hoorde bij de eersten en wilde al bagage aannemen. Allemaal in het stikdonker! Plotseling ging de trein weer rijden. Mijn moeder gilde: "Gérard, Gérard!!" Door de schok viel iedereen tegen elkaar aan. Er werd geschreeuwd en geroepen totdat gelukkig iemand riep: 'Iedereen is weer binnen!" Dat was even paniek! De trein schommelde weer verder en er werd af gewacht. In de vroege morgen stonden we weer stil. "Degenen die uit willen stappen kun nen het nu doen!" Aarzelend kwamen we te voorschijn, stijf, ijskoud, vermoeid. "Vlug nou!" Wat ieder moest dragen, was gerepeteerd. De eersten eruit. Het was De totaal vernielde Buitensociëteit vlakbij de spoorlijn. (Foto: Collectie Stedelijke Musea Zutphen) flink diep en het knarste nogal. Er werd geroepen: "Voorzichtig, hier ligt nogal glas!" Uit een puinstad komend was dat geen vreemde gewaarwording, maar dit was wel héél veel. We moesten door een greppel, we probeerden ons te oriënteren. We bleken in Zutphen te zijn! Op 18 ja nuari 1945, 's morgens om 5 uur. Uit het dagboekje van mijn vader: aanstonds zijn wij uitgestapt en begon nen met uitladen van de bagage en de wagentjes, 't Was koud en glad en moei lijk te transporteren over de spoorrails daar we niet voor een perron stonden. De vrouwen en de kinderen gingen onder een boomlater in de veranda van een gebombardeerd hotel staan waar ze voor de ergste koude beschermd waren, 's Morgens 6 uur is de heer Ramaekers er op uit getrokken om te zien of we in Zut phen ergens ondergebracht konden wor den. Om 7 uur kwam hij terug en toen 64

Zutphen (vanaf 1982) | 1995 | | pagina 10