Anette Hage-de Lange Inleiding Op 1 7 oktober 1 760 verscheen Jan Ak kerman voor het rechtsprekend college in Zutphen, de schepenbank. Dit college bestuurde in die tijd de stad. Jan Akker man was de vader van twee leerlingen van Xaveria Brinks, een jongetje van zes en een meisje van drie. Zij zijn die dag om half vier thuis gekomen, 'zeer be bloed en verscheide gaten in 't hoofd hebbende'. Toen Jan wilde weten wat er was gebeurd, vertelden zijn kinderen dat hun meesteres hen met een hamer had geslagen. Francisca Xaveria FJenrica Brinks was de meesteres van de breischool voor jonge kinderen in de omgeving van de Broede renkerk. Ze was ongeveer 31 jaar oud. Op 1 7 oktober hadden de kinderen haar zo uitgescholden en uitgelachen dat zij uit kwaadheid een hamer met beide han den oppakte, en de kinderen te lijf ging. Al met al had ze vijf kinderen geslagen. De steel van de hamer was gebroken. En het was een geluk dat Xaveria aan jicht leed, waardoor ze kracht had verloren, anders zouden er die dag wellicht doden gevallen zijn. Xaveria was daar zelf kennelijk bang voor: toen Jan Akkerman met een aantal soldaten bij haar huis kwam om haar op het gebeurde aan te spreken, vond hij haar in het secreet, tot haar heupen in de drek en het hoofd voorover. Na het lezen van de processtukken kwam de schepenbank tot een opmerkelijke uit spraak voor die tijd: het college meende Meesteres in 18e eeuw met haar „leerlingen". 37 Een vrouw in de 18e eeuw: Xaveria Brinks

Zutphen (vanaf 1982) | 1995 | | pagina 3